Tenis

Ukrajinka Svitolinová: Chceme, aby se Rusové ozvali, pak můžou v Londýně hrát

Ukrajinka Svitolinová: Chceme, aby se Rusové ozvali, pak můžou v Londýně hrát
Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová | Zdroj: Profimedia

Tenisový svět od středy nepřetržitě řeší verdikt zástupců All-England Clubu, kteří vyloučili z letošního Wimbledonu ruské a běloruské hráče. Jejich rozhodnutí zkritizoval hvězdný Novak Djokovič i WTA a ATP. Teď se k situaci vyjádřila i ukrajinská tenistka Elina Svitolinová. Ta uvedla, že pokud Rusové a Bělorusové nevystoupí proti krokům svých vlád, je spravedlivé, aby v Londýně nemohli nastoupit. Pokud se ale ozvou, měli by mít možnost na třetím grandslamu sezony hrát.

Nespravedlivé a diskriminační, tak označily orgány WTA a ATP rozhodnutí All-England Lawn Tennis Clubu (AELTC), že ruští a běloruští tenisté nesmí hrát na letošním Wimbledonu. Srbská světová jednička Novak Djokovič dokonce označil verdikt za šílený. 

I když válku, kterou Rusko rozpoutalo na Ukrajině, všichni odsuzují, nelíbí se jim, že by se sportovci měli stát oběťmi politiky. K současné situaci vyjádřila postoj i jedna z nejpovolanějších osob ve světě tenisu ukrajinská hráčka Elina Svitolinová, jíž se válečný konflikt osobně dotýká. 

"Nechceme jim to úplně zakázat. Pokud ale hráči nevystoupí proti ruské vládě, je správné je vyloučit," uvedla podle BBC. "Chceme jen, aby se ozvali, jestli jsou s námi a zbytkem světa, nebo s ruskou vládou. To je pro mě hlavní," podělila se o svůj názor. 

"Vidíme, že došlo k sankcím proti ruskému lidu. Proč by měli být tenisté jiní?" zamyslela se. Zároveň přiznala, že ji mrzí jedna věc. Ruští a běloruští tenisté by se podle ní mohli víc angažovat. 

Související obsah

"​Existuje mnoho ruských hráčů, kteří mohou udělat víc. Dokážu spočítat jednou rukou, kolik ruských a běloruských hráčů se mě zeptalo, jak se mám, jak je na tom moje rodina a jestli je v bezpečí. Proto je mi z této situace trochu smutno," uzavřela. 

Válka na Ukrajině, kterou rozpoutalo Rusko, ovlivňuje ve velké míře i sportovní dění:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události