Tenis

Turnaje WTA se do Číny nevrátí. Důvod? Nedořešený případ Pcheng Šuaj

Turnaje WTA se do Číny nevrátí. Důvod? Nedořešený případ Pcheng Šuaj
Zdroj: profimedia.cz

Ženská tenisová asociace WTA nadále pokračuje se zákazem turnajů na území Číny a je jasné, že letos se tam nevrátí. Podle ředitele WTA Steva Simona by se mohly ženské podniky vrátit zpět v roce 2023, ale požaduje důkladné prošetření situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Ta loni v listopadu obvinila ze sexuálního obtěžování komunistického funkcionáře Čang Kao-lima a následně na tři týdny zmizela z veřejného prostoru.

Pcheng Šuaj se o sexuálním obtěžování rozpovídala loni v listopadu na svých sociálních sítích, ale příspěvek byl později odstraněn a čínská tenistka na tři týdny zmizela. Následující měsíc WTA pozastavila všechny své turnaje v Číně, což bude pokračovat i v letošním roce. Poté čínská tenistka vyvrátila, že by někdy někoho obvinila.

"Chceme najít řešení, se kterým bude spokojená Pcheng Šuaj, čínská vláda i my," řekl v podcastu The Tennis Podcast šéf WTA Steve Simon. "Nejde nám o úplný odchod z Číny. Pozastavili jsme v ní naše turnaje a budeme v tom pokračovat, dokud nedosáhneme řešení," pokračoval bývalý americký tenista.

"Zůstáváme odhodlaní a doufáme, že se do Číny v roce 2023 vrátíme. A to s tím, že došlo ke vzájemné dohodě a k určitému pokroku. Pokud toho dosáhneme, bude to pro všechny velké vítězství," odhalil plány Simon.

Související obsah

​Jak je to s Pcheng Šuaj aktuálně, to nikdo neví. Naposledy se grandslamová vítězka objevila na olympijských hrách, kde došlo i na setkání s předsedou Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem. Od té doby nejsou o jejím životě žádné zprávy. "V poslední době jsme s ní nekomunikovali a svět ji od olympiády neviděl. Tím, že od problémů odejdete, tak nic nevyřešíte," prohlásil Simon.

WTA má letošní rok zatím naplánovaný do zářijového US Open. O zbytku tenisového kalendáře bude informovat v následujících dvou až třech týdnech, ale s jistotou žádný z podniků nebude v Číně. Naopak mužská ATP tam bude pořádat hned čtyři turnaje. "Jejich rozdíl je v tom, že žádný jejich člen v této kauze nefiguruje. Jejich rozhodnutí se nesnažíme nikterak ovlivnit, ale chtěli bychom jejich podporu v našem rozhodnutí," uzavřel Simon.

Aktuálně se řeší také slavný Wimbledon, na kterém nebudou startovat ruští a běloruští tenisté:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události