Fotbal

Můžu si odškrtnout další hvězdu, těší Panenku. Kdo jeho kop zahrál nejlépe?

Můžu si odškrtnout další hvězdu, těší Panenku. Kdo jeho kop zahrál nejlépe?
Zdroj: Profimedia

Když se řekne "vršovický dloubák" nebo "panenkovská penalta", tak i leckterý fotbalový laik ví, co si pod tím má představit. Tak moc pokutový kop Antonína Panenky z finále mistrovství Evropy 1976 vstoupil do dějin. Když nějaká z fotbalových hvězd na těch největších jevištích dloubne penaltu doprostřed brány, komentátoři po celém světě křičí: "Panenka! Panenka!" což českého bývalého fotbalistu těší. "Samozřejmě že to člověku polichotí," řekl Antonín Panenka pro TN.cz.

Messi, Ronaldo, Ibrahimovič, Pirlo, Ramos,Totti a další obrovské hvězdy světového fotbalu se inspirovaly Panenkovou kulišárnou ze značky pokutového kopu. Nyní k nim ve středu přibyl i Karim Benzema, který je mnohými považován za jednoho z největších favoritů na zisk Zlatého míče. "Jsem rád, že další z velkých hráčů to takhle kopl. Odškrtnu si dalšího skvělého hráče. Ukazuje mi to, že i po 50 letech má ta penalta pořád svoji platnost. Je to známé, ale když to hráč dobře provede a má sebevědomí, tak je to velice účinná zbraň," přikyvuje sám autor tohoto legendárního kopu Antonín Panenka.

I když je Panenkovi už 73 let, čas od času si fotbal ještě zahraje a přítomné fanoušky potěší i svojí památnou penaltou. "Chodím si zahrát, ale opravdu chodím. Hlava by chtěla, tělo říká ne. Když takhle někdy hrajeme, tak lidi si tu penaltu vyvolají a snažíme se to nějak zopakovat. I když je to těžší, protože ty míče jsou těžké, takže je někdy problém kopnout balon i ze vzduchu do brány," směje se Panenka.

Související obsah

​Není v lidských silách zdokumentovat všechny panenkovské pokusy z celého světa, přesto má Panenka svého favorita, který jeho umělecké dílo ztvárnil nejlépe. "Před časem tu byla televize z Mexika nebo Peru a přivezla s sebou záznamy z celé Jižní Ameriky za x desítek let. Pustili mi okolo stovky takto kopnutých penalt, abych je nějakým způsobem okomentoval a rozebral. A viděl jsem tam penaltu ze druhé argentinské ligy, kdy to hráč kopl ještě lépe než já."

A jaké provedení bylo nejhorší? "Nejhorší je každá, která neskončí gólem. Ono je jedno, jestli je kopnutá hezky, nebo ne. Když neskončí gólem, tak je to prů**r," říká s úsměvem mistr Evropy z roku 1976.

Související obsah

​Způsob, jakým ji v úterý zahrál Benzema proti Manchesteru City, se mu ale zamlouval, byť malou rezervu na zlepšení našel. "On ji kopl velmi dobře. Je vidět, že z něj čiší sebevědomí, protože ty góly dává. Možná to na můj vkus kopl až příliš vysoko. Ale to je jedno, byl to gól, tak bych nic moc nevytkl," říká Panenka. 

Na Benzemovu "panenku" se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události