Další sporty

Bizár v basketbalové Eurolize. Sudí se nechtěl oholit, teď nesmí pískat

Bizár v basketbalové Eurolize. Sudí se nechtěl oholit, teď nesmí pískat
V basketbale se momentálně řeší hodně kuriózní situace (ilustrační foto). Zdroj: Profimedia.cz

Pokud se neoholíš, nesmíš na palubovku. Basketbalový rozhodčí Benjamin Barth odmítl "sundat" vousy a nebyl přidělen jako sudí k žádnému zápasu letošního ročníku Euroligy. Vedení soutěže k situaci vydalo stanovisko a Němci se omluvilo. Podle něj šlo o chybu.

Německý sudí Benjamim Barth se neobjevil na seznamu sudích pro letošní ročník Euroligy a rozhodl se situaci řešit. Podle jeho slov se tak stalo kvůli tomu, že si odmítl navzdory několika výzvám oholit vousy. 

"Vrchní ředitel Euroligy Richard Stokes mi vysvětlil, že hlavní trenéři a sportovní ředitelé nemají rádi vousy a stěžovali by si na ně," přiznal pro Basketball News Barth a odůvodnil tak, proč se zástupci basketbalové verze Ligy mistrů rozhodli nenasadit ho. Zároveň vyjádřil znechucení nad tím, že kvůli takové věci nesmí pískat. 

"Nechápu, o co jde. Jaký je rozdíl, jestli se holím nebo ne? Je to forma diskriminace. I když bych chtěl v Eurolize pískat, nemohu to přijmout," vysvětlil rodák z Mnichova. Poté se rozhodl vyjít s celou kauzou na veřejnost, aby podobnému jednání do budoucna zamezil. 

Vedení Euroligy ihned zareagovalo a vydalo stanovisko. "Neformální požadavky týkající se vousů a dalších viditelných prvků těla jsou běžnou praxí v různých sportech po mnoho let. Tyto požadavky jsou však zjevně zastaralé a nereagují na hodnoty, které Euroliga představuje," zaznělo v oficiálním prohlášení. "Doporučení, aby pan Barth nenosil vousy, bylo chybou. Omluvili jsme se a omluva byla přijata," bylo oznámeno. 

Související obsah

​"Kromě toho byl pan Barth informován, že v Eurolize se nebudou v budoucnu uplatňovat žádná nespravedlivá opatření. Diskriminace jakéhokoli druhu kvůli fyzickému vzhledu není přijatelná a nemůže omezovat žádného jednotlivce v práci v jakémkoli oboru, včetně rozhodčích na nejvyšší úrovni," stálo v reakci na Barthovu kritiku. 

Třiačtyřicetiletý sudí se tak dočkal zadostiučinění. Že přišel o řadu zápasů, už se však nezmění. 

Zatímco v Evropě se řeší sudí s vousy, v zámoří probíhají úvodní boje play-off ve slavné NBA:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události