Motorsport

Ostuda vedoucího jezdce F1. V Monaku nabořil historický vůz Nikiho Laudy

Aktuálně první jezdec letošního šampionátu formule 1 Charles Leclerc si na domácí půdě ušil z ostudy kabát. Na prokletém okruhu v Monte Carlu poslal do svodidel vůz legendárního pilota Nikiho Laudy za desítky milionů korun.

Leclerc do vozu Ferrari 312 B3, ve kterém v roce 1974 jezdil trojnásobný mistr světa Niki Lauda, usedl v rámci Grand Prix Historique. Jízda v ikonickém vozu ale nabrala ostudný scénář. Řidič nezvládl pravotočivou zatáčku Rascasse a zadek vozu poslal do svodidel. S poničeným spoilerem pak odjel do depa.

Na vině byla údajně technická závada. "Odešly mi brzdy. Brzdil jsem, ale pedál se zasekl u podlahy. Měl jsem štěstí, kdyby se to stalo jinde, nedopadlo by to dobře,řekl Leclerc pro Autosport. Po něm na okruh vyjel bývalý jezdec Ferrari Jacky Ickx v modelu 312 B2 z roku 1972. 

vúz Ferrari 312 B3 poslal v Monaku do svodidel Charles Leclerc Zdroj: profimedia.cz

​​Ulice Monte Carla, po kterých rodák z Monaka v mladí chodil do školy, jsou pro něj zkrátka zakleté. V roce 2018 při své premiéře ve formuli 1 ve vozu Alfa Romeo závod po kolizi nedokončil, o rok později ve Ferrari rovněž havaroval a loni, po jednom zrušeném ročníku kvůli covidu-19, před startem ze závodu odstoupil kvůli nefunkční převodovce.

Šanci prolomit smůlu dostane 29. května. Před tím ho a ostatní jezdce čeká ještě Velká cena Španělska, kde se svým Ferrari svede další boj s Maxem Verstappenem. Nad loňským mistrem světa má aktuálně náskok devatenáct bodů. 

Zdroj: Profimedia

​Niki Lauda ve formuli 1 závodil mezi roky 1974 – 79 a 1982 – 85. Nejen svými výsledky, ale také apelem na bezpečnost se navždy zapsal do historie motosportu. Jeho kariéru během první sezony poznamenala bouračka na německém Nürburgringu, kdy při špatné viditelnosti narazil do svodidel a následně do jeho vozu naboural pilot Brett Lunger. Lauda při srážce ztratil helmu a strávil strašlivé chvíle uprostřed plamenů. Z ohnivého pekla vyvázl s vážným popálením plic i obličeje a podstoupil několik plastických operací. Nicméně už za 42 dnů se v bolestech vrátil do kokpitu, aby dotáhl do konce boj o titul s rivalem i kamarádem v jedné osobě Jamesem Huntem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události