Další sporty

Bronz po osmi letech. České biatlonistky získaly dodatečnou medaili z olympiády

Bronz po osmi letech. České biatlonistky získaly dodatečnou medaili z olympiády
Česká štafeta z roku 2014 Zdroj: Profimedia.cz

Ruské sportovkyně byly potrestány za doping ve štafetovém závodě již v roce 2017. Až nyní je ale třetí místo pro Češky potvrzené, bronz náleží nově čtveřici Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková. Medaili pro naše biatlonistky potvrdil Mezinárodní olympijský výbor.

"Dnes jsme po dlouhém očekávání obdrželi dopis od Mezinárodního olympijského výboru, který potvrzuje, že české biatlonistky jsou třetí ve štafetě na hrách v Soči," uvedl pro Český olympijský výbor sportovní ředitel Martin Doktor. Tehdy zvítězily biatlonistky Ukrajiny.

Rusky byly hned na druhém místě, které nově patří Norsku. České závodnice se z bramborové pozice dostaly na třetí místo. MOV o diskvalifikaci ruských biatlonistek ze štafety na 4x6 km rozhodl už v listopadu roku 2017, tehdy kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové.

Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září roku 2020 rozhodl v jejich prospěch, neboť o jejich zapojení do státem organizovaného dopingu nebyl dostatek důkazů. S odvoláním však neuspěla další členka štafety Olga Zajcevová, a proto MOV změnu pořadí závodu definitivně potvrdil.

Související obsah

"Zimní olympijské hry, kde by mohlo dojít k předání, se v nejbližší době nekonají. Ale jsem přesvědčený, že se sportovkyněmi i biatlonovým svazem najdeme adekvátní způsob, jak členkám bronzové štafety medaile předat opravdu důstojně," dodal Martin Doktor.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události