Hokej

Bývalý hráč NHL na dovolené zachránil tonoucí se šestiletou dívku

Bývalý hráč NHL na dovolené zachránil tonoucí se šestiletou dívku
Kris Foucault v dresu Minnesoty Wild (2011) | Zdroj: profimedia.cz

Kris Foucault chtěl být záchranářem. Byl to jeho záložní plán pro případ, že by mu nevyšla hokejová kariéra. Své plavecké dovednosti bývalý hráč Minnesoty Wild nakonec využil při rodinné dovolené na Bahamách, kde z vln vytáhl tonoucí se šestiletou dívku.

Slunečný den na plážích Nassuau se mohl proměnit v noční můru, kdyby nebylo pohotového Krise Foucaulta. V dětství byl jeho oblíbený film Záchranáři s Ashtonem Kutcherem a Kevinem Costnerem o plavcích americké pobřežní stráže, a kdyby se nestal hokejistou, byl připravený se připojit ke kanadské jednotce. Ačkoli u hokeje zůstal, plavání zůstalo součástí jeho života.

"Jako profesionální hokejista se pořád musím udržovat ve formě. Pro mě, jakožto trochu staršího hráče – je mi 31 let, je udržování kondice a plavání to, co drží moji kariéru. Musím poděkovat trenérům, že mě připravují jak na hokej, tak pro nečekané životní situace," řekl Foucault pro NHL.com.

​Foucault 10. května obědval se svou manželkou a dvěma dětmi u bazénu, jen 15 metrů od Cabbage Beach, na kterou šlehal ostrý vítr a vlny. V tom se z pláže začalo ozývat volání o pomoc.

Související obsah

​Foucaultova tchyně se zrovna vracela z procházky na pláži. "Je to malá holka," odpověděla, když se ji Kris ptal, zda je ve vodě tělo, nebo žralok. Hokejista neváhal, rychle seběhl k vodě a vrhl se do oceánu.

"Jak jsem se dostal skrz vlny, uviděl jsem její bezvládné tělo plavat asi 15 metrů ode mě," vyprávěl zachránce. Když k dívce připlaval, měla fialové rty a nejevila známky života. Foucault, který dva měsíce nazpět podstoupil operaci ramene, dívku zachytil jednou rukou a začal plavat ke břehu. Za pomoci dalšího muže ji pak vytáhl z vody.

Související obsah

​Na místě už čekala matka i záchranář z nedaleké pláže. Ten dívce rychle poskytl první pomoc a pomohl jí vykašlat nalokanou vodu. Zachráněná poté byla odvezena do nemocnice. Čtyři minuty Kanaďanovi připadaly jako věčnost.

"Zmeškal jsem, co se na pláži dělo, protože jsem si musel lehnout. Byl jsem bez dechu a potřeboval jsem si odpočinout," přiznal Foucault.

Rodák z Calgary byl vybrán ve čtvrtém kole NHL draftu 2009 (103. volba) Minnesotou Wild. Po přípravných zápasech v NHL odehrál jediný zápas – 14. února v sezoně 2011/12 nastoupil proti Anaheimu Ducks. Dalších 58 zápasů odehrál v AHL. Po angažmá v zámoří zamířil do Evropy a posledních šest let působí v německé nejvyšší lize (DEL). Aktuálně hraje za Iserlohn Roosters. V uplynulém ročníku ve 24 zápasech zaznamenal 28 kanadských bodů (12+16).

V dresu Minnesoty valí Kirill Kaprizov. V základní části proti LA Kings dal gól v pádu zpoza branky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události