Fotbal

Dánský trenér? Proč ne, Sparta je evropský klub. Musí posílit, ví Němeček

Dánský trenér? Proč ne, Sparta je evropský klub. Musí posílit, ví Němeček
Václav Němeček Zdroj: profimedia.cz

Novým trenérem Sparty Praha se stal 45letý dánský trenér Brian Priske, který v posledních letech vyhrál dánskou ligu s Midtjyllandem a postoupil s ním do základní skupiny Ligy mistrů. Do evropských pohárů se dostal také s belgickými Antverpami, se kterými dokončil základní skupinu i ligovou soutěž na čtvrtém místě. Podle šestinásobného mistra ligy v dresu Sparty Praha Václava Němečka je ale na veškerá hodnocení brzy a je potřeba si počkat na výsledky.

Za posledních deset let vystřídala Sparta těžko uvěřitelných dvanáct trenérů. Brian Priske bude třináctý. Václav Němeček je tedy před přílišným optimismem opatrný i přesto, že má dánský trenér za sebou v nedávné době slušné úspěchy. "Bude se hodnotit, až podle toho, jestli něco dokáže. Budu rád, když Spartu pozvedne, ale uvidíme, jak to bude vypadat," říká stříbrný medailista z mistrovství Evropy. 

Zahraniční cesta se Spartě v minulosti příliš neosvědčila, když éra Andrey Stramaccioniho skončila fiaskem. Podle Němečka to ale není důvod zanevřít na trenéry z ciziny. "Sparta je evropský klub. Patří tam, tak proč ne. Je to trochu komplikované, protože je tam jazyková bariéra. Uvidíme, jak se s tím vypořádá," přemítá Němeček.

Související obsah

​Brian Priske má i nedávné zkušenosti s českým fotbalem, kdy v play-off kvalifikace Ligy mistrů vyřadil Slavii Praha. Hru dánského mistra ze sezony 2019/20 ale Němeček příliš nakoukanou nemá. "Viděl jsem asi jen jeden zápas, tak nemůžu hodnotit. Akorát jsem zaregistroval, že Midtjylland se soustředil na sbírání dat o hráčích a tvorbě mužstva. Já nejsem úplně příznivcem toho, aby se mužstvo tvořilo podle dat, protože ta nejsou rozhodující, rozhodující je osobnost hráče, ale k nějakému předvýběru se použít dají," myslí si Němeček. 

Pouhá změna trenéra ale všechny problémy ve Spartě nevyřeší. "Já si myslím, že to je bohužel o delší době. Protože, ať už přijde Dán, nebo kdokoliv jiný, Sparta se nezmění jako mávnutím kouzelného proutku. Sparta musí posílit, to tvrdím dlouhodobě," uzavírá šestinásobný mistr české ligy.  

Kromě změny trenéra se na Letné nyní mění i trávník:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události