Hokej

Novým prezidentem Českého hokeje se stal Alois Hadamczik

Český svaz ledního hokeje má od soboty na dva roky nového prezidenta. Po hlasování, které proběhlo od 11 hodin v hotelu Clarion Congress Hotel Prague, jej zvolili delegáti, viceprezidenti ČSLH, předseda dozorčí rady, zástupci Tipsport extraligy, Chance ligy, druhé ligy, krajských výkonných výborů a ligy žen. Ve funkci nahradí Tomáše Krále, který odstoupil na konci května letošního roku. Bývalý reprezentační kouč byl zvolen v prvním kole, když dostal 31 hlasů z 60 možných. Novým členem výkonného výboru se stal Aleš Kmoníček.

"Je to pocta, děkuju, vážím si toho. Věřím, že nastavíme taková pravidla, abychom se nedohadovali tak jako dnes, což bylo už trochu za hranou. Kdykoliv mi zavoláte, přijedu. Jsem jeden z vás. Slibuju, že budu za kluby jezdit a nebudu sedět jen v kanceláři v Libni," řekl Hadamczik po zvolení.

O post šéfa Českého svazu ledního hokeje se ucházelo celkem pět kandidátů. Kromě zvoleného Aloise Hadamczika jimi byli Otakar Černý –⁠ bývalý hokejista a manažer hokejového Kladna, Dominik Hašek –⁠ legendární brankář, který vyhrál olympijské hry a dvakrát Stanley Cup, Bedřich Ščerban –⁠ jednatel jihlavského klubu a člen výkonného výboru ČSLH, a Jiří Šlégr, který je jedním ze dvou českých členů v Triple Gold Clubu a taktéž je ve výkonném výboru ČSLH.

Celý ceremoniál zahájil svým proslovem místopředseda Petr Bříza, který přečetl jména hokejových hráčů, funkcionářů a rozhodčích, kteří v posledních dvou letech zemřeli a následně jim byla věnována minuta ticha.

Přímo na místě se nacházel také většinový vlastník hokejových Pardubic Petr Dědek, který v posledních dnech hodně kritizoval současné vedení svazu a žádal k prošetření, jestli z jeho strany nedocházelo k podvodům.

Související obsah

​Petr Bříza se při svém úvodním proslovu vyjádřil také k výkonům české reprezentace. "Medailový úspěch v žádném případě nepovažujeme za důvod k uspokojení. Dlouhodobě na mezinárodní scéně úspěšní nejsme. Totéž platí o mládežnických týmech," řekl čtyřnásobný bronzový medailista z mistrovství světa a držitel stejného kovu z olympijských her v Albertville a dodal, že ho mrzí, že se do hokeje neinvestuje tolik peněz jako v ostatních státech.

Okolo oběda proběhlo hlasování o stanovách. Proti nim byly Pardubice a Vrchlabí, ale byly schváleny, což znamenalo, že nehrozil pat a bylo jasné, že v sobotu by ke zvolení prezidenta ČSLH mělo dojít.

Následovalo krátké představení všech kandidátů, kdy každý z nich měl deset minut, aby zmínil své zkušenosti a vize. Jako první šel k pultíku Jiří Šlégr. "Chci spojovat, nikoli rozdělovat. Byl jsem a stále jsem týmový hráč, který se vždy postavil za svůj tým. Jsem připravený reprezentovat náš milovaný hokej," řekl člen Triple Gold Clubu.

Jako druhý předstoupil Šlégrův spoluhráč z Nagana a taktéž vítěz Stanley Cupu Dominik Hašek. "Vážení, vím, že se mezi vámi často hovoří, že volba je jen na dva roky a nikdo nic neprosadí se současným výkonným výborem. Dívám se na to jinak, dnes můžeme nastartovat změnu. Nemůžete si vybrat lépe než zvolit mě," prohlásil sebevědomě.

Související obsah

​Po Haškovi se hlasujícím představil bývalý reprezentační trenér Alois Hadamczik, který se vyjádřil k poslednímu mistrovství světa, kde česká reprezentace získala bronzové medaile. "Hráli nám to tři, čtyři hráči. Získat s tímhle medaili? To není obvyklé, teď se to stalo. Kdyby příští rok Krejčí, Pastrňák nebo Červenka nehráli, jak to bude vypadat? Musíme pracovat a musíme pracovat hned. Konečně se začíná v mládeži vytvářet konkurence. Svaz by se neměl plést do výchovy klubům," řekl přesvědčeně.

Čtvrtý stanul u řečnického pultu Bedřich Ščerban. "Svazy, které jsou jednotné, dosahují lepších výsledků. Nejdůležitější kapitolou jsou teď finance, je po covidu, jsme v době války a přichází energetická krize. Co se týče reprezentací, jsme v období, kdy potřebujeme okamžité výsledky. Nejde nijak experimentovat, ale jezdit všude s nejsilnějšími výběry," má jasno aktuální člen výkonného výboru ČSLH.

Jako poslední vystoupil Otakar Černý, který současně kandiduje i na pozici člena výkonného výboru. "Mám pocit, že si málo všímáme podstaty slova svaz. Jsme v tom spolu. Společně nás má hnát kupředu láska k hokeji. Tým, který se rozsype do jedinců, nikdy nezvítězí. Chci získat co nejvíce z vás do jednoho týmu. Bez pevných základů být úspěšný nejde," nastínil svoji vizi.

Po vystoupení jednotlivých kandidátů následovala nejdelší část celé akce, a to debata. Nejaktivnějším diskutujícím byl většinový vlastník Dynama Pardubice a podnikatel Petr Dědek, který se, jak je jeho zvykem v posledních týdnech, bez rozpaků opíral do současného vedení a nejradši by odvolal celou dozorčí radu. "Vám opravdu přijde normální, že Tomáš Král byl prezidentem a zároveň právníkem svazu? Mně tedy rozhodně ne," řekl Dědek.

Související obsah

​Na to reagoval současný viceprezident ČSLH Petr Bříza. "Králova kancelář zastupuje svaz od roku 2008. Doteď to nikomu nevadilo. To chceme opravdu popravovat všechny členy výkonného výboru? To jsme si mohli pronajmout sklepní prostory tohoto hotelu a udělat to tam," glosoval bývalý brankář Sparty, se kterou vyhrál také mistrovský titul.

Po 17. hodině pak začalo samotné hlasování. Po dvou testovacích pokusech nastala ostrá část, ve které bylo potřeba pro přímé zvolení získat alespoň 31 hlasů z 60 možných. V opačném případě by do druhého kola postoupili dva kandidáti s nejvíce hlasy. Původně mělo hlasování proběhnout elektronicky, ale hlasovací zařízení nefungovala, a tak se přešlo na lístky, kam delegáti měli napsat jméno svého kandidáta. Nakonec se rozhodlo v prvním kole, když Hadamczik dostal 31 hlasů, což mu stačilo. Na druhém místě se umístil Jiří Šlégr s 16 hlasy, 5 hlasů dostal Dominik Hašek, 4 Bedřich Ščerban a 2 Otakar Černý.

Alois Hadamczik byl hostem Třetího poločasu po letošních olympijských hrách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události