Další sporty

Před 50 lety na tom děti byly lépe, hlásí Kašpárková z mládežnické olympiády

Pořád ještě Česká republika vychovává mnoho talentovaných sportovců, kteří v budoucnosti mohou zazářit na olympijských hrách. Příkladem je desátý ročník olympiády dětí a mládeže v Olomouckém kraji, kde své síly poměřuje 3 539 mladých sportovců. Navzdory tomu však sportovní dovednosti českých dětí soustavně klesají.

Své o tom ví bronzová olympijská medailistka ve trojskoku z roku 1996 Šárka Kašpárková, která je manažerkou projektu Olympijský víceboj. "Stojí za ním Český olympijský výbor. Snažíme se rozhýbat všechny děti, ne jen ty sportovně talentované. V rámci projektu jsme dělali statistiky a před 50 lety na tom byly děti lépe než v době před covidem. Po koronaviru pak šly výsledky dolů ještě o dalších 30 %, což je hrozivé číslo," posteskla si.

Důvod je prostý, moderní doba pohybu zrovna příliš nenahrává a mladí hodně času tráví doma. "Je méně spontánního venkovního pohybu, protože rodiče často nedopřejí dětem dojít ani do školy a vozí je tam autem. To se samozřejmě projeví. A také jde o daleko větší nabídku činností, které děti mají. Ať jsou to počítače, televize, nebo mobily," vyjmenovala hlavní důvody bývalá úspěšná atletka, která se věnovala i skokům do dálky či do výšky.

Související obsah

Právě atletiku vidí jako velmi důležitý odrazový můstek pro všechny ostatní sporty. "Může ji dělat každý, protože je hodně pestrá, všichni si tam najdou svoji disciplínu. Atletika je základ pro všechny sporty. Kdo je atleticky dobře připraven, má pravděpodobnost, že bude úspěšný i ve svém sportu a bude se daleko lépe hýbat," vysvětlila Kašpárková v živém vstupu ve Snídani s Novou.

V druhém vstupu se pak reportér TV Nova Jakub Slavík přesunul do tělocvičny na trénink karate a vyzkoušel si obranu proti různým úderům a kopům. "Na poslední olympiádě v Tokiu karate bylo, ale v Paříži bohužel nebude, z čehož jsme zklamaní. Jde o velmi dynamický, atraktivní a žádaný sport," řekl trenér karate Michal Hrubý.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události