Další sporty

Veďte děti ke sportu, je to prevence kriminality, říká olomoucký náměstek

Ve čtvrtek končí Olympiáda dětí a mládeže, která se uskutečnila v Olomouckém kraji. Zúčastnilo se jí celkem 3 539 sportovců v 73 různých disciplínách. Své zástupce na hrách měl každý kraj. V rozhovoru pro Snídani s Novou celou akci zhodnotil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michal Zácha.

"Jsme nesmírně pyšní na to, jak se olympiáda podařila zorganizovat. Vynikající výkony, vynikající organizace, spokojení diváci i sportovci. Všichni si to patřičně užíváme a je to opravdu olympiáda se vším všudy," pochvaluje si Zácha, který sám má velmi kladný vztah ke sportu. "Odjakživa jsem byl veden ke sportu. Vedu k tomu i své děti. Jsem přesvědčen o tom, že sport je základem života, rozvoj pohybové aktivity, prevence kriminality a olympiáda je jen vrchol té sportovní přípravy," řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro televizi Nova. 

Zácha je rád, že se takové akce konají, protože to pomáhá dětem vrátit se ke sportu po více než dvou letech sužovaných covidem. "Já sport vnímám jako celek, od nejmenších dětí až po dospělé a seniory. Zahrnuji do toho samozřejmě i profesionální sport, protože pro každého sportovce je sportovní ikona motivačním vzorem. Vidíme sami, co udělal covid s nějakými dospívajícími sportovci. Omrzelo je to a nevrátili se na sportoviště. Všechny kraje, nejenom Olomoucký, finančně podporují sport, protože ten se bez peněz dělat nedá. Musíme se na to ještě více soustředit," vyzývá Zácha. 

Související obsah

​Jedním z největších problémů je podle Záchy nedostatek finančních prostředků, který je způsobený nelehkou finanční situací, ve které se nyní Česká republika nachází. "V této energeticky složité době se budeme muset zaměřit zejména na udržení podpory činnosti klubů a tělovýchovných jednot, protože když obcházím různá sportoviště, dobíhá i je energetická krize. Je potřeba udržet činnost, aby tělocvičny, bazény a zimní stadiony mohly být udrženy v provozu. Není to jen otázka krajů, ale je to také na městech a vládě. I nám finanční prostředky chybí. V Olomouckém kraji je enormní nárůst ve stovkách milionů. Bude to velmi těžký příští rok," uvědomuje si zástupce Olomouckého kraje a zároveň apeluje i na rodiče.

"Je potřeba vrátit ke sportu ty nejmenší. To je na nás rodičích, abychom trochu ubrali v pracovním nasazení, kariérismu a vrátili se k těm základům. Nemusí být každý profesionální sportovec a sbírat medaile. Sport je hlavně radost z pohybu, která se pozitivně odráží na našem zdraví."

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události