Tenis

Šarapovová chyběla na oslavě. Proto, že je Ruska? Ne, říká vedení Wimbledonu

Šarapovová chyběla na oslavě. Proto, že je Ruska? Ne, říká vedení Wimbledonu
Zdroj: profimedia.cz

Tenisový Wimbledon zažil v uplynulých dnech velkou slávu. Centrální kurt oslavil 100 let od svého otevření a při té příležitosti se na trávníku historicky významného dvorce sešla řada osobností – Novak Djokovič, Roger Federer, Björn Borg a další. Mezi zástupci vítězů z loňských let a desetiletí však chyběla Ruska Maria Šarapovová, navíc nebyla ani v sestřizích nejvýznamnějších momentů. Ihned se tedy začalo spekulovat, že je to kvůli jejímu ruskému původu. Vedení turnaje se však tuto domněnku snažilo vyvrátit.

Zástupci All England Clubu to schytávají už dlouho ze všech stran. Nejprve se stali terčem kritiky za to, že zakázali kvůli válce na Ukrajině hrát letošní Wimbledon Rusům a Bělorusům. Poté za to dokonce od WTA, tedy ženské tenisové asociace, vyfasovali tučnou pokutu (skoro 6 milionů korun), proti níž se odvolali. 

Teď si je vzal tenisový svět na paškál znovu, a to kvůli bývalé tenistce Marii Šarapovové. Před pár dny totiž došlo v londýnském areálu, kde momentálně probíhá třetí grandslam sezony, k oslavě 100 let od otevření centrálního kurtu. Akce se zúčastnila spousta hvězd z řad minulých šampionů a šampionek. Divákům zamával zraněný Roger Federer, srbská hvězda Novak Djokovič nebo dvojnásobná česká vítězka Wimbledonu Petra Kvitová. Celkem přišlo 26 bývalých vítězů. 

Ruska Šarapovová, jež londýnský grandslam vyhrála v roce 2004 ve věku 17 let, však chyběla. Místo jí pořadatelé nevěnovali ani ve 40minutovém videu, na němž v průběhu slavnostního ceremoniálu promítali ty nejlepší momenty z historie. Proto se ihned začala šířit informace, že bývalá ruská hráčka nebyla pozvána cíleně, a to proto, že je právě z Ruska. 

Vedení All England Clubu se okamžitě začalo bránit a oznámilo, že původ Šarapovové žádnou roli nehrál. Představitelé turnaje prý z těch, kdo Wimbledon ovládli jen jednou, oslovili pouze ty, kteří zrovna byli na turnaji nebo poblíž. Ruska je momentálně těhotná a nejspíš by stejně nepřijela, přesto zřejmě nebyla ani ze slušnosti pozvána.

Související obsah

​Její nepřítomnost ve videu byla odůvodněna tím, že záznam byl příliš krátký na to, aby se na něj vešli všichni vítězové. Sama bývalá hráčka na prosby o komentář pro Daily Mail prý zatím nereagovala. 

Vedení Wimbledonu už v dubnu rozhodlo, že se londýnského grandslamu nesmí zúčastnit Rusové a Bělorusové:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události