Fotbal

Je to definitivní. Plašilův tým padá do třetí ligy, hrozí mu dokonce likvidace

Před třemi týdny organizace DNCG rozhodla, že Girondins de Bordeaux, kde asistenta trenéra dělá Jaroslav Plašil, spadne kvůli finančním problémům do třetí ligy. Francouzský fotbalový klub se proti tomu sice odvolal, ale to bylo v úterý odpoledne definitivně zamítnuto. Může být ale ještě mnohem hůře. Klubu hrozí bankrot a soudní likvidace, kvůli čemuž by pád byl ještě mnohem tvrdší.

Organizace DNCG je ve Francii zodpovědná za sledování a dohled nad účty profesionálních fotbalových klubů. V polovině června zjistila, že tradiční fotbalový klub dluží společnosti King Street a Fortress 50 milionů eur (v přepočtu 1,2 miliardy korun). Ačkoliv se vedení Girondins de Bordeaux snažilo o domluvu a splátkový kalendář, nebylo úspěšné. A tak přišel trest. Pád do třetí nejvyšší francouzské soutěže, tedy o úroveň níže, než měl tým, jemuž sedí na lavičce bývalý reprezentant Jaroslav Plašil, původně hrát. V uplynulé sezoně se totiž nedařilo ani na hřišti, když v Ligue 1 skončil na posledním místě. 

Proti tomuto rozhodnutí se vedení v klubu v čele s majitelem Gérardem Lopezem odvolalo. Leč neúspěšně. Odvolací komise žádost zamítla a pád do třetí ligy potvrdila. To ale není zdaleka vše. Týmu hrozí bankrot a následná likvidace, kvůli čemuž ztratí profesionální status a propadne se do amatérských soutěží. 

Související obsah

​Nejedná se o první přešlap majitele klubu. Od roku 2020 vlastní belgický klub Mouscron, který musel vyhlásit bankrot, když mu nebyla obnovena profesionální licence. Portugalská Boavista zase pod jeho vedením dostala v témže roce zákaz nákupu hráčů. 

​Skandálu se nevyhnul ani na poli formule 1, kdy před deseti dny ho lucemburská prokuratura poslala k trestnímu soudu za podvod při převodu finančních prostředků mezi stájí Lotus, kterou v roce 2014 vlastnil, a fotbalového klubu Fola Esch, kde se v roce 2017 vzdal předsednictví. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události