Další sporty

Veleúspěšný krasobruslař končí kariéru. Olympijskému vítězi chybí motivace

Japonská krasobruslařská ikona Juzuru Hanju končí sportovní kariéru. Dvojnásobný olympijský vítěz letos v zimě útočil na OH v Pekingu na své třetí zlato v řadě, to se mu však nepovedlo. A začalo se spekulovat o tom, že oznámí odchod do sportovního důchodu. To také přišlo, i když o několik měsíců později. Sedmadvacetiletý krasobruslař teď hodlá vystupovat v exhibičních představeních.

"Co se týče výsledků, dosáhl jsem věcí, kterých jsem mohl dosáhnout. Přestal jsem chtít být hodnocen," řekl Hanju podle Kyodo News, proč se rozhodl ukončit kariéru. 

"Už se nebudu moci srovnávat s ostatními konkurenty. Ale budu dál bojovat se svými slabostmi a svým minulým já," doplnil. Se světem krasobruslení se loučí v pouhých 27 letech a je ověnčený řadou úspěchů. 

Na mistrovství světa získal celkem sedm medailí – dvě zlata, tři stříbra a dva bronzy. Na olympijských hrách v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018 vybojoval zlatou medaili a stal se prvním krasobruslařem, jenž po více než půlstoletí obhájil triumf. V Pekingu 2022 útočil na třetí zlato v řadě.

V záloze prý měl i čtverný axel, díky němuž by se stal prvním sportovcem, který takový skok zvládl. Vyhrát se mu navzdory velké snaze nepovedlo, a navíc skončil těsně pod stupni vítězů. Jeho výkon ovlivnilo i zranění kotníku, kvůli kterému nastoupil pod injekcemi. V zákulisí se tak začalo šuškat, že brzy skončí.

Související obsah

​Zdravotní problémy ho ostatně provázely celou kariéru. Na jaře se právě kvůli nedoléčenému kotníku odhlásil i z MS a konec byl ještě víc na spadnutí. Teď ho Hanju oficiálně potvrdil. Zatím úplně neví, co bude dělat, hodlá ale vystupovat v lední revue a nadále trénovat, aby se mu povedlo skočit čtverný axel.

Letos oznámila konec aktivní kariéry i česká atletka Zuzana Hejnová. Stane se totiž maminkou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události