Mistryně světa Semenyaová nucený přechod nezvládla. Na pětce vyhořela

Caster Semenyaová Zdroj: Profimedia

Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová poprvé po pěti letech startovala na atletickém mistrovství světa, ale ke starým úspěchům žádný nový nepřidala. Trojnásobná mistryně světa kvůli přísnějším testosteronovým pravidlům musela soutěžit na delší trase. A v pětikilometrové kvalifikaci skončila daleko za hranicí postupu.

Semenyaová se letos zúčastnila mistrovství světa poprvé na pětikilometrové trati. V rozběhu ovšem skončila 13. ze 16 a za postupovým časem zaostala o 45 sekund. Další úspěch z prestižního klání tak nepřidá.

Dříve přitom získala na MS tři zlaté medaile a jednu bronzovou. Jenže tehdy vyhrávala na trati 800 metrů a bronz přidala na mílařské trati. Proč se tedy nedrží "svého řemesla"? Kvůli přísnějším pravidlům Světové atletiky. Ta v roce 2017 rozhodla, že Semenyaová nemůže vzhledem ke své genetické výbavě závodit mezi ženami na tratích od 400 do 1 500 metrů.

Jihoafričanka se totiž narodila s mužskými chromozomy XY a prakticky celý život bojuje s tím, aby byla uznávána jako žena. Zákaz na středně dlouhých tratích dostala kvůli nadměrné produkci testosteronu, který ji podle Mezinárodní sportovní arbitráže zvýhodňuje o 10–12 % oproti běžným ženám.

​Ačkoliv dvojnásobná olympijská vítězka na dlouhé trati neuspěla, ze své účasti měla radost. "Myslím, že je skvělé, že jsem tu mohla běžet. Už jen to, že jsem dokončila závod na 5 kilometrů, je pro mě požehnání. Učím se a jsem ochotná se učit ještě víc," řekla podle listu The Guardian jihoafrická běžkyně.