Další sporty

Zával tunelů ohrozil české triatlonisty v Itálii. Trénink se změnil v záchranou akci

Zával tunelů ohrozil české triatlonisty v Itálii. Trénink se změnil v záchranou akci
Českou triatlonovou výpravu v Livignu evakuovali hasiči Zdroj: se svolením Jana Řehuly

První trénink české cyklistické výpravy na soustředění v Itálii přerušila přírodní katastrofa. Tým kolem olympijského medailisty v triatlonu Jana Řehuly nemohl jet dál poté, co se na trase zasypaly tunely. Čechům pomohli záchranáři, kteří je zpět přepravili na člunech.

Prudká bouřka způsobila sesuv půdy ve druhém a třetím z tunelů směrem od Livigna, které lemují tamní jezero. Týmy Triatlonová akademie Plzeň a Triatlon Příbram zrovna absolvovaly první trénink soustředění, pro který si vzhledem k dešti zvolily silnici, která byla z části krytá tunely. "My jsme byli zrovna na kole, když k sesuvům došlo. My jezdili v zadní části a pak jsme se nemohli vrátit zpět," vysvětlil Řehula pro TN.cz. Cesta zpět vedla buďto přes zasypaný úsek, anebo druhou stranou objet jezero, což by znamenalo v noci ujet přes 100 kilometrů, a navíc tunelem, kam nemohou cyklisté.

Naštěstí nikdo nebyl zraněn, byť nechybělo málo a jeden z českých triatlonistů zůstal v tunelu uvězněn. Stačilo, aby byl o malinko pomalejší. "Jsme v pohodě, akorát jednoho závodníka, ten je mladý a už měl odtrénováno, jsme poslali s předstihem. Ten to ještě viděl, jak se to plnilo kamením. Chvíli po něm se to začalo sesouvat. Měli jsme štěstí," poznamenal bronzový medailista z her v Sydney 2000.

​Skupina se před zimou a deštěm ukryla v místní restauraci, kde našla zázemí a počkala na pomoc. Pak je po pětičlenných skupinkách záchranáři převezli na člunech tři kilometry po vodě směrem k Livignu. Tam už čekali hasiči, kteří zařídili i dodávku s nosiči na kola a dovezli českou výpravu na ubytování. "Ještě se do restaurace musíme vrátit. Máme tam sekeru," dodal Řehula. 

V době hovoru zrovna Řehula stál na vyhlídce. Podle aktuální situace tunely stále průjezdné nejsou. Otevřít by se měly až zítra od šesti hodin ráno. Celou záchranou akci financoval starosta Livigna Remo Galli. "Musíme se za ním jet podívat a poděkovat," řekl Řehula. 

Související obsah

Jeho svěřenci se v Itálii připravují na poslední závody Českého poháru v triatlonu v Karlových Varech a někteří i na mistrovství světa v terénním triatlonu XTERRA a evropský šampionát. 

https://www.instagram.com/p/CgeMEEYNFuF/

Česko v současné době sužuje obrovský požár v Českém Švýcarsku:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události