Plzeň nasázela Helsinkám bůra a zajistila si účast v pohárové Evropě

Fotbalisté Plzně se radují z branky | Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Fotbalisté Plzně mají za sebou první krok v cestě do Ligy mistrů. Po výhře v Helsinkách 2:1 přivítala Viktorka svého soupeře ve vyprodané Doosan Areně. A byla to jednoznačná záležitost. Západočeský celek se se svým sokem nemazal a vyhrál 5:0. Slaví tak postup do 3. předkola Ligy mistrů, ve kterém vyzve Šeriff Tiraspol. Už teď má ale minimálně jistotu základní skupiny Evropské konferenční ligy.

Zápas začali velkou šancí možná trochu překvapivě hosté z Helsinek. Browne našel na středu vápna volného Raduloviče, který ale branku netrefil. Plzeň zahrozila o čtyři minuty později, když nebezpečnou střelu vyslal Kalvach. Poté už šla Viktorka do vedení. Kalvach rozehrál přímý kop na přední tyč, kam si naběhl Luděk Pernica a poslal ho naprosto přesně k tyči.

O dvě branky to mohlo být po střele Řezníka, ten ale trefil pouze prostředek branky. Ve 21. minutě už ale fanoušci v Doosan Areně propukli v jásot podruhé. Jan Sýkora svou střelu zpoza vápna usměrnil mimo dosah gólmana Hazarda. A do poločasu to bylo už 3:0. Sýkorův centr dopadl doprostřed vápna, odkud ho do branky finského celku poslal Lukáš Hejda.

​Po změně stran už to taková gólparáda nebyla. Až v 65. minutě vyslal hodně nebezpečnou střelu agilní Sýkora, ale vymezený prostor netrefil. O pět minut později se do dobré šance dostal Kopic, jenže Hazard čtvrtý gól nedostal. Ten přišel až v 73. minutě. Havel pronikl s míčem do pokutového území, našel volného Jana Sýkoru a ten se trefil parádně pod břevno.

Pěkný fotbalový moment přišel deset minut před koncem. Holík odcentroval parádně z pravé strany a Trusa razantní hlavičkou jen těsně přestřelil. Plzeňští přesto završili bůra. Opět centroval Holík, jehož nabídku do sítě dostal Jan Kliment. Ještě v nastavení vyslal hodně nepříjemnou střelu Pilař, jenže Hazard předvedl parádní zákrok.

Plzeň tak zvítězila 5:0 a slaví postup do 3. předkola Ligy mistrů, kde se střetne se Šeriffem Tiraspol. Už nyní má ale minimálně jistotu základní skupiny Evropské konferenční ligy.

Viktoria Plzeň – HJK 5:0 (3:0)
Branky: 10. Pernica, 21. Sýkora, 31. Hejda, 73. Sýkora, 84. Kliment.

Sestava Viktorie Plzeň: Staněk – Řezník (46. Holík), Pernica, Hejda (62. Kaša), Havel – Bucha, Kalvach – Kopic (77. Trusa), Sýkora, Mosquera (69. Pilař) – Chorý (62. Kliment).