Tenis

Trenér Bartyové a jiných grandslamových vítězek si vyslechl trest. 12 let bez tenisu

Trenér Bartyové a jiných grandslamových vítězek si vyslechl trest. 12 let bez tenisu
Australská tenistka Ashleigh Bartyová Zdroj: Profimedia

Bývalý tenisový trenér Max Wenders si od bílého sportu do roku 2033 odpočine. Mezinárodní jednotka pro bezúhonnost tenisu (ITIA) jej potrestala za ovlivňování zápasů. Kromě dvanáctiletého trestu, který byl udělen loni, ale potvrzen až nyní, musí zaplatit pokutu 12 tisíc dolarů (290 tisíc korun). V minulosti spolupracoval s bývalou světovou jedničkou Ashleigh Bartyovou, grandslamovými vítězkami Jelenou Ostapenkovou a Sofií Keninovou nebo aktuální dvojkou Anett Kontaveitovou.

Max Wenders přerušil aktivní sportovní kariéru už v raném věku. Jako teenager vyhrál dva zápasy na menších akcích ITF, ale poté usoudil, že se mu to finančně nevyplatí. "Tenis je drahý sport. Ve 12 nebo 13 letech jsem věděl, že se profesionálním sportovcem nestanu, protože na to potřebujete hodně peněz a já tu podporu neměl," řekl loni v rozhovoru pro The Times of India 26letý trenér. 

Poté se vydal na trenérskou kariéru, kdy se nejdříve věnoval dětem, ale poté začal sbírat zkušenosti i mezi slavnými tenistkami. Grandslamové vítězce Jeleně Ostapenkové dělal sparing partnera a u aktuální světové dvojky Kontaveitové vykonával funkci asistenta trenéra. Od toho má ale nyní až do roku 2033 utrum. 

Související obsah

Podle ITIA Wenders přiznal několikanásobné ovlivnění zápasů, zničení důkazů a neoznámení korupčního jednání. Porušil také pravidlo, že žádný člověk pohybující se v prostředí tenisu nesmí přímo nebo nepřímo napomoci hráči nepodat jeho nejlepší výkon. Z rozhodnutí ITIA Wenders pochopitelně nadšený nebyl. 

"Rozhodnutí mě zklamalo. Vysvětlení ITIA navíc obsahuje řadu nepřesností, které chci nechat upravit. Více nebudu případ komentovat, jen podotknu, že jsem nebyl potrestán za ovlivňování žádných zápasů a rozhodnutí se týká událostí z let 2018 a 2019," řekl pro kanadský web Open Court. 

Trest si Wenders poprvé vyslechl už loni v dubnu, ale jelikož se odvolal, zveřejněn byl až nyní. V tenisu nesmí působit do roku 2033.

Tenisová síň slávy se rozrostla o dalšího člena. Je jím bývalá světová jednička:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události