Fotbal

Frýdek: Propadám beznaději. Hancko ukončil Spartě sezonu dřív, než začala

Frýdek: Propadám beznaději. Hancko ukončil Spartě sezonu dřív, než začala
Martin Frýdek starší | Zdroj: Profimedia

Fotbalisté Sparty si letos evropské poháry nezahrají. Ve 2. předkole Evropské konferenční ligy vypadli s norským celkem Viking Stavanger a uřízli si pořádnou ostudu. Hodně kritický byl k letenskému celku i bývalý legendární záložník Pražanů Martin Frýdek starší.

"Je to beznaděj, bezmoc. Opakuje se to prakticky ob rok. Přitom první poločas vypadal moc dobře. Sparta měla více ze hry, i když tam samozřejmě byly nebezpečné brejky. Myslím, že rozhodl vyrovnávací gól. Nemůžete dát gól ve 41. minutě a za tři minuty si nechat vyrovnat," začal své hodnocení Frýdek. "Ve druhé půli začali domácí víc útočit a měli několik šancí. Absolutně nechápu tu chybu na konci. To se jen tak nevidí," pokračoval bývalý záložník.

Frýdek se o chybě Hancka a Holce rozpovídal ještě více a nemá pro jejich počínání žádné pochopení. "Když už to tam Dominik Holec chytil, tak jsem čekal, že přijde dlouhý nákop a Sparta se pokusí rozhodnout ještě v základní hrací době. On to teda rozehrál na Hancka, za kterým ten gól jednoznačně jde. Holec zůstal stát a myslel si, že mu to Hancko vrátí. Hancko pak udělal tři úplně zbytečné dotyky. On si to tam dával pod sebe nesmyslně podrážkou jak futsalista," kritizoval 53letý internacionál.

Související obsah

​"Každý trenér vám řekne, že když dáváte malou domů, tak to musíte tlačit mimo bránu. Absolutně jsem jeho přihrávku nepochopil. To byl zkrat, který Spartě ukončil sezonu dřív, než vůbec začala," má jasno Frýdek.

Sparta měla v součtu obou zápasů dohromady 49 střel, na bránu jich však zamířilo pouze 12. "Nevím, kolik sparťanských střel šlo na branku, ale teď měli několik vyložených šancí. Pálili to pánu bohu do oken. Třeba Wiesner měl nalito, odražený balón a on to musí tlačit dolů. Na umělce to navíc vezme rychlost, bude tam divný odskok. Jinak tam byla spousta pokusů o střelu, ale nebyl tam žádný pořádný centr. Vždyť Kuchta se vůbec nedostal do hry," má jasno královéhradecký rodák.

Ale Frýdek vidí ještě další problémy. "V tom týmu není žádná osobnost. Není v bráně, není v obraně, není ani uprostřed hřiště. Jenom s mladými hráči to hrát nejde. Chybí tam někdo, kdo by to zklidnil, nebo naopak zavelel, aby se do toho šlapalo ještě víc. Není tam vůdčí typ, který by to vzal na sebe. Teď se to přesně ukázalo. Nedařilo se, kluci měli hlavy dole a nebyl nikdo, kdo by je pozvedl," přidává stříbrný medailista z mistrovství Evropy 1996.

Související obsah

​Podle něj by nepomohl ani nově zvolený kapitán Ladislav Krejčí, který Spartě kvůli zranění nemohl na hřišti pomoci. "Láďa Krejčí ještě není takový typ. Jak už jsem říkal, on by udělal ten zákrok, ale on by udělal ten likvidační a dostal by kartu. Je ale fakt, že on je přesně ten vítězný typ. Bohužel ještě nedokáže ukočírovat nervy," mrzí Frýdka.

Ten je také hodně kritický k Adamu Karabcovi, jenž podle něj zatím nenaplňuje potenciál, který v něm je. "O Karabcovi se pořád mluví, jak je výborný a že by měl dostat šanci. Když jsem ho viděl za jednadvacítku, tak mi přišel jeho pohyb, jak kdyby hrál za nás za starou gardu. Je u něj málo agresivity, málo sprintů, potřebuje všechno do nožičky a takhle to nejde. Hrál teď dva zápasy a další šanci určitě dostane a třeba se vykope. Na jeho pozici musíte lítat zleva doprava. Čekám od něj mnohem víc," okomentoval devatenáctiletého fotbalistu.

"Už taky propadám beznaději a bezmoci. Byl jsem teď neuvěřitelně naštvaný. Mně přijde, že nás, bývalé hráče, a fanoušky to štve daleko víc než ty kluky na hřišti. Tam se prostě nikdo nenaštve. Tam má přijít nějaký tvrdý zákrok, ale samozřejmě ne žádný likvidační. Máte ho vzít i s balónem, ale to tam nevidíte. Ti kluci jsou odevzdaní. Tam není žádná touha to zlomit. Kecy, to ano. Hádají se pořád. Nadávají jednomu a druhému rozhodčímu. Reklamují ofsajd ještě před dohráním akce. Přece prvně to dohraju a pak až mu vynadám. Vždyť z toho měli Norové šanci," dal průchod emocím Frýdek, kterého aktuální situace Sparty nenechává chladným.

Související obsah

​A hodně se pustil také do Tomáše Wiesnera. "Je mu 21 let a pořád nadává rozhodčím. Vždyť to přece není možný. Loni se vykartoval na finále poháru. Takhle mladí kluci a pořád nadávají rozhodčím. Má tam být někdo starší, kdo by je seřval. Já kdybych si tohle dovolil, tak mě Pepa Chovanec zašlape do trávy," pokračoval Frýdek.

A jak to se Spartou bude dál? "Jak už jsem říkal, Spartě sezona skončila dřív, než začala. To je prostě špatně. Teď slyšíme, že se budou soustředit na ligu a na pohár. A co budeme dělat středy a čtvrtky do konce podzimu? Budeme se v pohárech koukat na Plzeň a na Slavii? Tohle já nechci. Já se těšil, že tady uvidím pěkné soupeře," dodal zklamaně Frýdek, který se Spartou vyhrál pět ligových titulů.

Související obsah

​"Kluci by sbírali zkušenosti a rostla by jejich cena. Teď přijede Liberec, Sparta třeba dostane gól, lidi začnou pískat a ti kluci to v hlavách nezvládnou, protože jsou mladí. Mám z toho strach. Zase se bude říkat, že tomu dáme čas. Vždyť čas se tomu dává od Stramaccioniho. Devět let není titul, není ani Evropská liga, a teď ani Konferenční liga. Sám jsem zvědavý, jak to v neděli zvládnou. Oni určitě nejsou špatní fotbalisté, jinak by nebyli ve Spartě, ale musí se vypořádat s tím obrovským tlakem. Pokud to nezvládnou, tak tu nemají co dělat. Bohužel oni se pod tlak dostali úplně sami," doplnil na závěr Frýdek.

Sparta před sezonou oznámila jméno nového kapitána:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události