Fotbal

Hrál v Anglii, byl u lotyšského zázraku. Zemřela ikona pobaltské země

Hrál v Anglii, byl u lotyšského zázraku. Zemřela ikona pobaltské země
Lotyšský fotbalista Andrejs Rubins v souboji se Stevenem Gerrardem Zdroj: Profimedia.cz

Lotyšský fotbal se ve středu prvního srpnového týdne zahalil do pořádného smutku. V mladém věku zemřel Andrejs Rubins, který má na svém kontě druhý největší počet odehraných zápasů v reprezentaci. V mladém věku si zahrál za Crystal Palace, mimo to působil také v Rusku, Švédsku či v Ázerbájdžánu.

Smutnou zprávu potvrdil anglický Crystal Palace na svém webu, příčiny úmrtí teprve 43letého Rubinse ale zatím nejsou známé. Fanoušci Eagles nejraději vzpomínají na dvě krásné branky lotyšského reprezentanta proti Liverpoolu a Leicesteru. Obě padly z velké dálky a pro klub jsou ikonické. 

Andrejs Rubins přišel do Anglie v sezoně 2000/2001 z klubu Skonto Riga, předtím se mihl například ve švédském celku Östers. Za tři roky naskočil v dresu Crystal Palace do celkem 34 zápasů a dal dvě branky, obě ale byly opravdu nádherné a důležité. Jeden gól dal v poháru proti Leicesteru, trefil se i v semifinále proti Liverpoolu, ale ani to na postup nakonec nestačilo. 

Gól Rubinse proti Leicesteru:

Podívejte se také na nádhernou trefu proti Liverpoolu (první gól v sestřihu): 

Po odchodu z Anglie si zahrál za Jaroslavl či Spartak Moskva. Objevil se ale také v týmu Metalurgs, kariéru dohrával v Ázerbájdžánu, kde se mihl v dresech celků Baku, Karabach a Simurq. S Rigou třikrát vyhrál domácí ligu, jeden titul vybojoval i s Interem Baku. Kariéru kvůli zranění ukončil v roce 2013.

Související obsah

Rubins je druhým nejaktivnějším lotyšským hráčem v reprezentaci, naskočil do celkem 117 zápasů. Více jich má pouze záložník Vitālijs Astafjevs, který v nejcennějším dresu odehrál o 50 klání více. Oba dopomohli své zemi k jediné účasti na evropském šampionátu v roce 2004, ve skupině se potkali s českým mužstvem. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události