Fotbal

Ostudná statistika Premier League: Ve většině zápasů se půl hodiny nehraje

Ostudná statistika Premier League: Ve většině zápasů se půl hodiny nehraje
Flynn Downes střídá Jarroda Bowena v utkání West Hamu proti Citizens Zdroj: profimedia.cz

Na Britských ostrovech odstartoval nový ročník Premier League a hned první hrací víkend znovu otevřel diskusi na téma čisté odehrané doby. Jen ve dvou z deseti zápasů byl míč ve hře déle než 60 minut, a v utkání mezi Evertonem a Chelsea byla čistá hrací doba dokonce jen 51 minut a 47 sekund.

Průměrný aktivní hrací čas, tedy doba, kdy je míč skutečně ve hře, je v Lize mistrů 64,7 %. Nejnižší čistý hrací čas měla loni napříč evropskými soutěžemi právě anglická Premier League, a to jen 62 %, tedy 55 minut. A ostudná statistika pokračuje i v nové sezoně.

O víkendu se odehrálo deset zápasů, z toho jen ve dvou byl míč ve hře déle než 60 minut. Jinými slovy, diváci nejprestižnější fotbalové ligy světa pravidelně přicházejí až o půl hodiny fotbalu. Jen v sobotním klání mezi Evertonem a Chelsea po odpískání faulu trvalo tři minuty a deset sekund, než Jorginho provedl nařízený pokutový kop.  

zápasy 1. kola Premier League čistý hrací čas
Everton – Chelsea (0:1) 51:47
Manchester United – Brighton (1:2) 52:47
Leeds – Wolves (2:1) 52:52
Newcastle – Nottingham Forest (2:0) 52:58
Bournemouth – Aston Villa (2:0) 53:15
Fulham – Liverpool (2:2) 54:23
Tottenham – Southampton (4:1) 58:14
Crystal Palace – Arsenal (0:2) 59:33
Leicester – Brentford (2:2) 62:17
West Ham – Manchester City (0:2) 63:07

Dlouhé prostoje způsobené zdržováním, střídáním či pomalými rozehrávkami sice kompenzuje nastavení, ale tři přidané minuty na konci zápasu zkrátka půlhodinové prostoje nenahradí. Eliminovat zbytečné zdržování a zatraktivnit hru by mohla dříve diskutovaná změna pravidel, kdy by se časomíra pozastavovala, stejně jako tomu je například v hokeji či basketbalu.

"Funguje to v basketbalu a mohlo by to fungovat i ve fotbale. Hodiny se zastaví, když například míč vypadne ze hry nebo dojde ke zranění, které způsobí zdržení, případně když rozhodčí diskutuje s hráči. Tímto způsobem by každý zápas trval stejně dlouho a zbavili bychom se zbytečných kontroverzí," vyjádřil se v květnu k novému formátu zkušený rozhodčí Mark Clattenburg.

Související obsah

FIFA už na turnaji hráčů do devatenácti let Future of Football Cup testovala formát, kdy týmy sehrály sice jen dva 30minutové poločasy, ale při každém přerušení se čas zastavil. Týmy tak vždy odehrály 60 minut čistého času. Jinou změnu zase nastínil prezident FIFA Gianni Infantino, který přišel s nápadem prodloužit základní hrací dobu z 90 na 100 minut.

Začala také německá Bundesliga. Premiéru v dresu Leverkusenu už má za sebou i Adam Hložek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události