Další sporty

Ukrajinský mistr se v Česku po letech vrátil k boxu. Vždy mi pomohl, říká

Ukrajinský mistr se v Česku po letech vrátil k boxu. Vždy mi pomohl, říká
Ukrajinský boxer Vadim Baluba (v bílém s červenými rukavicemi) Zdroj: se svolením RBC

"Když chcete rozesmát Boha, řekněte mu své plány," to jsou slova mistra Ukrajiny z roku 2014 Vadima Baluby. Před třemi roky stál na prahu profesionální kariéry, ale rukavice pověsil na hřebík a věnoval se studiu vysoké školy s vyhlídkou dobře placené práce. Plány mu však zhatila válka a přestěhoval se za otcem do České republiky. S myšlenkami na boje probíhající v jeho domovině našel útočiště v pražském gymu Real Boxing Club a po letech se znovu vrátil k boxu. Krátce na to se v ringu postavil i české špičce.

"Před třemi lety jsem měl mít první zápas v profesionálním boxu, hodně jsem se na něj připravoval, dost jsem hubl. Nejprve mi ho posunuli, poté měnili finanční podmínky a po veškeré přípravě mi nakonec zápas zrušili. Byl jsem z toho znechucený a řekl jsem si, že si dám pauzu. Do toho všeho jsem začal více pracovat, škola byla náročná a rýsovala se práce po škole, takže z pauzy byl v podstatě konec boxu," vyprávěl 24letý boxer, proč s boxem přestal.

V Mariupolu měl podle svých slov spokojený život. Studoval vysokou školu se zaměřením na zubního technika. K tomu dělal ochranku v nočním klubu s nadstandardní výplatou a měl už i naplánovanou práci po škole. "Víte jak se to říká, že když chcete rozesmát Boha, řekněte mu své plány. Jednoho dne začala válka, nad městem létaly rakety, náhle zavřeli školu a taky klub, kde jsem pracoval a já nevěděl co dál," pokračoval Baluba.

Vadim Baluba v červených rukavicích Zdroj: se svolením RBC

​"Nejprve to byl šok, lidi panikařili a schovávali se, kde to šlo. Dokonce někteří byli tak mimo, že když letěla raketa, šli se schovat pod strom, jako by snad byla nějaká šance, že je strom ochrání před bombardováním. Několik lidí také zemřelo hlady, protože se báli opustit svůj byt. I já měl ze začátku strach, ale víte jak to je. Člověk si zvykne na vše. Po pár dnech to bylo ‘hele raketa, ale je daleko, pohoda‘. Tak různě jsem se poflakoval, dokonce jsem začal kouřit. Řekl jsem si: ‘No co, možná tu už zítra nebudu a ani jsem nikdy nezkusil cigaretu.‘ Nakonec jsem se dohodl s tátou, který už v ČR nějakou dobu je, že pojedu za ním," podělil se boxer o zážitky z války.

Související obsah

​Jak se říká, všechno zlé, je i pro něco dobré a cesta mladého rohovníka vedla zpět ke sportu. "Když jsem byl tu, nikoho jsem moc neznal, neměl jsem co dělat a začaly na mě doléhat divné nálady a myšlenky na boje u nás doma. Řekl jsem si, že když jsem se dříve cítil špatně, tak mi vždy pomohl box. Zkontaktoval jsem se s kamarádem, který tu žije, a ten mě vzal do pražského klubu Real Boxing Club," pokračoval Baluba ve svém příběhu.

V Praze začal trénovat pod dohledem Daniela Táborského. Návrat k boxu byl náročný ale velmi rychlý. "Technicky to bylo dobré, rytmus a načasování se také brzy vrátily, ale udýchat všechna kola a závěrečné kondiční cvičení, to bylo peklo," smál se Baluba a dodal, že s kouřením hned seknul. 

Vadim Baluba porazil na 4. kole RBC Jaroslawa Iwanowa Zdroj: se svolením RBC

​A jeho cesta neskončila jen u tréninku. Už měsíc po návratu se s trenérem domluvil na zápase. Taborský, který zároveň působí jako ředitel české ligy v olympijském boxu Real Boxing Cup, mu našel místo ve stáji Bigboard Praha pod Láďou Kutilem a Baluba naskočil do 4. kola soutěže ve váze do 63,5 kilogramu. A comeback mu vyšel. V Ústí nad Labem v první den turnaje porazil 3:2 na body polského rohovníka Jaroslawa Iwanowa, druhý den ve finále prohrál s Petrem Novákem a odnesl si pohár za druhé místo. "Bylo to náročné stát v ringu zas po tak dlouhé době, měl jsem tuhé nohy, přišel jsem si jak na prvním zápase. Navíc celá liga RFC je na vysoké úrovní, jak boxerskou kvalitou, tak i tím okolo. Přenosy, veřejné vážení, nástupy... Trochu mě to svazovalo, takový start mezi provazy jsem nečekal. Měl jsem 3 roky pauzu a byl jsem připraven jen na 60 %Příště se ukážu mnohem lépe," slíbil Baluba

Netrvalo dlouho a mezi provazy se vrátil. Na konci července se na galavečeru v Ostravě postavil českému mistrovi a stříbrnému medailistovi z evropského šampionátu juniorů Erikovi Suchému. S ringu sice odešel po dobrém výkonu s prohrou na body, ale už vyhlíží další šanci. Znovu boxovat by měl první zářijový víkend na pátém kole Real Boxing Cupu v Ústí nad Labem.

Krátce po vypuknutí války na Ukrajině do České republiky zamířil i světový šampion těžké váhy Oleksandr Usyk. Podívejte se na exkluzivní rozhovor pro Televizi Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události