Další sporty

První v historii. NBA ocení legendu, navždy vyřadí její číslo

První v historii. NBA ocení legendu, navždy vyřadí její číslo
Bill Russell s číslem 6 na hrudi Zdroj: Profimedia.cz

Ani Michael Jordan, Kareem Abdul-Jabbar, Magic Johnson, Larry Bird či Kobe Bryant se této pocty nedočkali. Jedenáctinásobný šampion NBA Bill Rusell, který nedávno zemřel, bude prvním hráčem historie, jehož číslo bude vyřazeno napříč celou ligou. V NHL se něčeho podobného dočkal například Wayne Gretzky.

Bill Russell zemřel poslední den července roku 2022 po boku své manželky, a to ve věku 88 let. Ve své basketbalové kariéře hned jedenáctkrát vyhrál celou soutěž, což je dosavadní rekord v amerických sportech. Pětkrát byl vyhlášen také nejužitečnějším hráčem ligy. 

"Nevídané úspěchy Billa Russella na hřišti a jeho průkopnický aktivismus v oblasti občanských práv si zaslouží, abychom mu vzdali hold jedinečným a historickým způsobem," řekl komisař NBA Adam Silver. "Trvalé vyřazení jeho čísla 6 ze všech týmů NBA zajistí, že Billova mimořádná kariéra bude vždy uznávána," dodal Silver. 

Související obsah

Kromě vyřazení Russellova čísla bude NBA vzdávat hold legendě Boston Celtics po celou sezonu 2022-23. Všichni hráči NBA budou nosit pamětní nášivku na pravém rameni dresu a na každém hřišti NBA bude u postranní čáry poblíž stolku střelců umístěno logo ve tvaru čtyřlístku s číslem 6. Rusell strávil celou kariéru v Bostonu.

Hráči, kteří v současné době nosí číslo 6, budou mít nárok na jeho zachování. Noví zájemci o toto číslo jej už nikdy nedostanou. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události