Hokej

Už to není o kvalitě týmu, ale hlavně o hlavě, říká po postupu juniorů Lener

Už to není o kvalitě týmu, ale hlavně o hlavě, říká po postupu juniorů Lener
Slavomír Lener ve studiu NHL na Nova Sport | Zdroj: Nova Sport

Čeští juniorští hokejisté po čtyřech letech postoupili do semifinále mistrovství světa, když porazili favorizované Spojené státy americké 4:2. Zápas pro web TN.cz zhodnotil hokejový expert Nova Sport Slavomír Lener, který se rozpovídal i o jednotlivých hráčích, Svozilově faulu a také následujícím duelu s Kanadou.

"Objektivně to všechno můžeme zhodnotit, až skončí mistrovství. Až do zápasu s Lotyšskem jsem se na to koukal tak, že to máme všechno velmi dobře rozjeté. Dobrá příprava s Rakouskem, těžký zápas se Slovenskem, pak přišel dobrý zápas s Finskem, kde jsme mohli vyhrát. Poté jsme si to pokazili s Lotyšskem, i když se ukázalo, že oni nejsou vůbec špatní," vrátil se zpět v turnaji Lener. "Jsou to bojovníci a vyspělí hráči. Mají výborné přesilovky, stejně jako jejich áčko. Odehráli velmi dobrý zápas ve čtvrtfinále se Švédskem," dodal.

"Moc lidí klukům s Američany nevěřilo. Navíc jsme je na mistrovství světa spoustu let neporazili. Teď to ale vypadá, že všechny typy reprezentací si na Ameriku věří. Je to hodně o psychice a není to ani tak o kvalitě týmu. V podstatě ani nezáleží na tom, kolik tam mají, nebo nemají hvězd. S takovými týmy musíte ustát prvních deset minut. To se nám povedlo. I když Amerika dala první gól, tak bylo vidět, že kluci s nimi dokázali bruslit," začal hodnocení duelu asistent Ivana Hlinky na olympiádě v Naganu.

"Dokázali být i silní na kotouči, což se moc nestávalo. Když ale máte v týmu hráče typu Kulicha, Myšáka, zachytá vám skvěle gólman a ta osa i s obránci pak může udělat zázraky," nastínil hlavní důvody vítězství českého týmu Lener. Ten také přidal svůj pohled na gólmany. Hlavní trenér Radim Rulík na čtvrtfinále nasadil Tomáše Suchánka místo Jana Bednáře.

Související obsah

​"Je to o citu. Radim Rulík dal určitě i na konzultaci s Ondrou Pavelcem. Oni dva dohromady pro to mají určitě cit. Radim je zkušený trenér a ne nadarmo byl Ondra deset let naše i světová špička. Jsem moc rád, že Ondra tuto pozici vzal. Má určitě velký podíl na finálním rozhodnutí trenéra. Trenér brankářů tam není jen o tom, aby radil v technice, ale musí to být také taková vrba a musí být pro gólmany oporou, což jistě Ondra plní skvěle," vychválil trenéra gólmanů berounský rodák.

Ten okomentoval také samotný výkon Suchánka. "První gól byla smůla. To se stane i gólmanův v NHL, že vám puk takto špatně odskočí. Jinak chytil ale spoustu střel. A když je tyčka, tak vždycky říkám, že brankář toho střelce donutí, aby ji trefil," řekl k výkonu českého gólmana, jenž si v zápase připsal 28 úspěšných zákroků.

Češi i díky Suchánkovi slaví překvapivé vítězství. Co ale udělat pro to, aby podobných výsledků bylo více? "Musíte udělat krok A a vyhrát. Pak musíte udělat krok B, což je naučit se vyhrávat. Musíte být stabilní a mít široký kádr. Kluci se ale opravdu musí teď naučit vyhrávat. A to i potom, co se rozprchnou zpátky do klubů. Těžko se naučíte vyhrávat v juniorské reprezentaci, když se vidíte třeba jen jednou. Než se začnou potkávat v reprezentaci více, potrvá to třeba ještě tři roky. Zatím prostě můžeme jenom překvapovat, ale je dobře, že jsme překvapili," dodal Lener.

Související obsah

​"Pořád se o nás mluví, jak špatně bruslíme, ale najednou umíme přebruslit Ameriku. O tom ale kluci mluvili už před zápasem, že na ně musí vlétnout. A nikdy vám to nevyleze jen tak z kapsy. Musíte to v sobě mít. Neustále se také mluví o tom, že neumíme dávat góly. Přitom když se podíváme na procenta v zakončení, tak jsme dopadli dvakrát lépe než Amerika," doplnil 67letý bývalý kouč.

Ten u spousty hráčů vidí velký potenciál a myslí si, že několik členů výběru Radima Rulíka může hrát v NHL. "Myslím, že se tam můžou dostat oba brankáři. Vzpomněl jsem si při nich na Vítka Vaněčka v osmnáctce, protože ten tým nebyl jenom o Pastrňákovi nebo Vránovi, ale i hodně o něm. Pokud teď uděláme medaili, tak to brankářům hodně pomůže. Myslím, že jeden z nich má na to v NHL pravidelně chytat. Pak se mi moc líbí Svozil, a to už od mladších kategorií. Jednoznačně na to má Jiříček. Z útoku pak Myšák, Kulich a někdo se ještě objeví. Když ne teď, tak na prosincovém turnaji," myslí si Lener.

Související obsah

​Ten se vrátil i k zákroku Stanislava Svozila, za který vyfasoval trest na pět minut a do konce utkání. "Zákrok byl v zápalu boje. Jsou to mladí kluci, kteří to udělají ve zlomku sekundy. Nikomu bych to nevyčítal. Při takovýchto trestech se rozhoduje zápas. Když to ustojíte, vždycky vás to posílí. A paradoxně v tu chvíli čas utíká rychleji. Najednou ubráníte pět minut a jste o mnoho blíž konci zápasu," pokračoval v obsáhlém hodnocení juniorů Lener.

A jak vidí semifinále s Kanadou? "Kanada byla v prvním zápase lepší. I když jsme s nimi měli velmi dobré momenty. Strašně důležité bude vstřelit první gól. Musí se jít třetinu po třetině a střídání po střídání. I když si myslím, že Kanada má silnější tým. Zajímavé bude, jak se trenéři rozhodnout ohledně gólmanů," řekl na závěr.

Podívejte se na radost českých hokejistů po zápase s USA:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události