Další sporty

Krpálek během pauzy zedničil. Do zdi své akademie schoval medaili a tajný vzkaz

Téměř dva měsíce kvůli zranění neoblékl kimono, místo toho se Lukáš Krpálek naplno věnoval budování své vlastní judistické akademie, a to doslova. V nové multifunkční hale v pražském Hloubětíně vlastníma rukama postavil zeď, do které před zraky novinářů zazdil jednu ze svých medailí. Co k tomu dvojnásobného olympijského vítěze vedlo a jaký vzkaz k cennému kovu přiložil, se dozvíte v rozhovoru níže.

Naposledy jste zápasil na Grand Prix v Záhřebu, co dvouměsíční pauzu zapříčinilo?
Měl jsem natržený úpon tricepsu. To jsem si přivodil na tréninkovém kempu, ale myslel jsem si, že je to běžné zranění, protože mám dlouhodobě problém s lokty. Bohužel to bylo trochu vážnější, což jsem zjistil až po závodech na Grand Prix v Záhřebu (7. místo). V zápase jsem se s tou rukou nemohl prát, šel jsem na vyšetření a měl jsem téměř dvouměsíční pauzu. Teď se dávám pomalu do kupy.

Jak je na tom ruka teď a jaké máte plány?
Posledních 14 dnů jsem se vrátil do kimona a v polovině října mě čeká mistrovství světa v Uzbekistánu. Předtím jedu na kemp do Rakouska a na 14 dnů do Japonska.

Jaký byl návrat do kimona? Chybělo vám to?
Samozřejmě to člověku chybí a pro mě je ten návrat vždy super. Ještě musím být opatrnější a dávat tomu pozornost. Doufám však, že to bude brzy dobré, že přípravu absolvuji na 100 % a budu připravený na mistrovství světa i další turnaje jako grandslam v Abú Zabí, v Tokiu či Masters v Jeruzalémě. Na všechny turnaje chci být maximálně připravený a posbírat co nejvíce bodů do olympijské kvalifikace.

Lukáš Krpálek po po zisku zlaté olympijské medaile
Zdroj: profimedia.cz

Takže dlouhodobý cíl je start v Paříži 2024?
Stoprocentně je pro mě další olympiáda obrovský cíl, už jen kvůli tomu, že je to kousek. A přál bych si tam mít celou rodinu. Neříkám, že je to jisté, ale mohl by to být můj rozlučkový turnaj s kariérou.

Vypadáte na první pohled hubenější než po olympiádě. Je za tím zdravotní pauza, nebo chystáte změnu váhovky?
To víte, že jsem na to párkrát pomyšlení měl, že bych se vrátil zpátky do stovky. Tak jsem to chtěl i v Záhřebu, ale nakonec jsme se domluvili, že budu startovat v těžké váze. Teď mám kolem 110–112 kg, takže je možné, že nějaké to kilo šlo dolů. Ale věřím, že to zase naberu zpátky.

Během zdravotní pauzy jste se navíc naplno vložil do příprav chystané Krpálek Academy. Co vás k vlastní škole vedlo?
Když jsem nemohl naplno trénovat, tak jsem se začal věnovat i této budoucnosti – mojí akademii. Dělali jsme maximální přípravy, abychom to od září mohli spustit. Vím, že během sportovní kariéry u toho člověk nebude moct trávit všechen čas, ale i během kariéry, když budu v Čechách, se dětem chci maximálně věnovat. Chci v nich probudit chuť ke sportu. V nové multifunkční aréně bude těch možností hodně. Nechceme nabízet jen judo, ale chceme jít cestou všestrannosti.

Je to aktuální téma. Ministerstvo školství chce na podzim testovat tělesnou zdatnost vybraných žáků základních a středních škol. Myslíte, že jsou děti v České republice ve špatné kondici?
Myslím, že během covidu šla kondice rozhodně dolů. Děti nemohly chodit na sportoviště, jak byly zvyklé. Dnešní doba je jiná v tom, že nabízí mnoho lákadel jako tablety, počítače nebo telefony. A je potřeba mít motivaci k tomu, abychom je na ta sportoviště nahnali a aby chtěly sportovat.

Jednu takovou motivaci jste sám vytvořil. Do zdi haly jste zazdil jednu ze svých medailí, že?
Tím, že jsem se vrhnul do akademie, tak jsem chtěl přidat ruku k dílu. A to nejen tím budováním kolem tělocvičny, děláním loga, administrativy a tak dále. Tak jsem přidal ruku k dílu. Vyzdil jsem tady vlastní zeď, do které jsme se rozhodli, že dáme jednu z mých medailí. Chvíli jsem nad tím přemýšlel a hned mě napadla medaile z univerziády. Když je to moje škola juda, tak co jiného než medaile z univerziády. Chci, aby to děti částečně motivovalo, aby jednou tu medaili třeba také vybojovaly.

Související obsah

Ta medaile tam zůstane navždy? Nebo si ji jednou některý z vašich žáků bude moci vzít?
Myšlenka je taková, že medaile by měla zůstat napořád a měl by ji vyndat ten, kdo to tady bude jednou bourat. Nechal jsem u toho ne vyloženě poselství, ale papír, který, jak předpokládám, budou jednou číst další generace, až tady my nebudeme.

Co je na vzkazu napsáno, asi neprozradíte, že?
To vím jenom já a nikdo jiný.

Rozumím. Každopádně vy jste nejen zazdil svou medaili se vzkazem, ale také postavil celou tu jednu zeď. Je Lukáš Krpálek kutil a je šikovný na ruce?
Musím říct, že mě řemeslné práci baví, ať už je to cokoli. Já jsem vyučený truhlář a vždy jsem rád pracoval rukama. Není to první zeď, kterou jsem postavil, takže když přišla ta myšlenka, že si postavím vlastní zeď, na které budou žebřiny a další vybavení, které v tělocvičnách bývá, tak jsem šel do toho. Nejhorší je na to najít čas, chvíli už to trvá, ale věřím, že to tento týden dokončím.

Zmínil jste konec kariéry po LOH v Paříži. Je akademie to, čemu se chcete věnovat ve sportovním důchodu? A neláká vás třeba stříbrné plátno? Ostatně jste si už střihl roli v očekáváném velkofilmu Žižka.
To asi ne, samozřejmě nikdy neříkej nikdy, ale spíš bych se rád ubíral směrem, abych předával zkušenosti dětem. Tlačit je ke sportu, aby je to bavilo, aby si to užívaly. Celkově to udělat tak, aby to celý tým trenérů a organizační tým bavilo.

Přihlášky do judistické akademie Lukáše Krpálka budou spuštěny na začátku září. První tréninky by se měly rozběhnout v říjnu. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události