Fotbal

Frýdek: Jankto byl zbytečný nákup. Na Spartě se zlepšila jenom fyzička

Frýdek: Jankto byl zbytečný nákup. Na Spartě se zlepšila jenom fyzička
Martin Frýdek starší | Zdroj: Profimedia

Spartě se od úvodu sezony vůbec nedaří. Nejprve přišel v Evropské konferenční lize předčasný konec s Vikingem. A v lize to také není žádná hitparáda. Letenští v boji o titul ztratili už sedm bodů za porážku s Libercem a za remízy s Bohemians a Jabloncem. S výkony není spokojená ani sparťanská legenda Martin Frýdek starší, který se rozpovídal nejen o posledních zápasech, ale také o jednotlivých posilách.

"O vypadnutí z Evropy už nemá cenu se bavit. Pro celý klub je to hodně špatně a je to v podstatě tragédie. A liga? První zápas s Libercem a prohra. Herně to sice nebylo úplně špatné, ale Sparta by měla hrát ještě lépe. Pak naštěstí přišly výhry nad Českými Budějovicemi, Olomoucí a Mladou Boleslaví. Ale pořád to nebyly žádné špičkové výkony. A je fakt, že ty týmy byly poměrně z formy," začal své hodnocení Martin Frýdek starší.

"A teď poslední dva zápasy s Bohemkou a Jabloncem? Na domácí zápas s Bohemians je vyprodáno, což opět ukazuje, že má Sparta nejlepší fanoušky. Kdybychom my v naší době hráli jako Sparta dneska, tak na nás přijdou tak čtyři tisíce, a ještě na nás budou celý zápas pískat. Smutné je, že Sparta vystřelila poprvé až ve 35. minutě. Navíc nechápu, že Sparta začala na jednoho útočníka. Mají tam být dva, kteří budou neustále presovat a pořádně se do soupeře pustí," kritizoval výkon Sparty s Bohemkou 53letý internacionál.

A pokračoval dál. "Pořád se říká, že je na něco čas, ale čas prostě není. Už je 6. kolo a Sparta ze všech týmů, které mají hrát o titul, ztratila nejvíc bodů. Slavia ztratila tři, Plzeň dva a Sparta sedm. Pokud chcete hrát o titul, tak to je hrozně moc. Vždyť tohle jsou soupeři, se kterými musíte stoprocentně bodovat. Můžete ztratit s týmy, se kterými byste se měl prát o titul, ale tohle jsou naprosto odevzdané body," je si vědom rodák z Hradce Králové.

Související obsah

​Kde ale vidí největší problém současné Sparty? "Podle mě Spartě chybí pořádný tvořivý záložník, který by připravil pořádnou šanci nebo to vzal na sebe. Daněk má záblesky a Karabcovi už jsem dřív naložil asi hodně. Ale u něj je špatně, že ho pořádně dřív nenechali hrát. Vím to, když jsem hrál v Německu, kde jsem dva roky seděl, a pak jsem se vrátil úplně nemožný. Pořád je lepší alespoň hrát za béčko než pouze trénovat. Chápu, že nehrál za dorost, protože to je obrovský talent, ale za béčko druhou ligu mohl hrát úplně v pohodě. Vždyť ty zápasy tam jsou kvalitní. Parádně se tam vyhrál Sejk, Ryneš nebo Kozák," přidal svůj pohled stříbrný medailista z mistrovství Evropy z roku 1996.

Našel ale další důvody, proč se historicky nejlepší klub Česka trápí. "Krajní beci nedají pořádný centr. Mejdr s Højerem si to překopávají zleva doprava a naopak. Případně trefí prvního hráče nebo si to hodí po lajně a už to nedoběhnou. Pak je tam Čvančara sám a ten si musí chodit pro balony do hloubky pole," zkritizoval krajní obránce.

Frýdek se také rozpovídal o jednotlivých posilách Pražanů. "Jankto je po dlouhém a vážném zranění a fotbalista to bude asi dobrý. Pro mě to byl ale úplně zbytečný nákup. Láďu Krejčího staršího pošlete do béčka, platíte mu obrovské peníze. A sice vím, že se mu tolik nedařilo, ale nemyslím si, že by tolik zaostával. A jsme zase u toho, že se Janktovi bude dávat třeba půl roku čas, ale čas na to prostě není. Fanoušci také nechtějí čekat tak dlouho," okomentoval poslední posilu Letenských.

Související obsah

​"Daněk má vynikající věci, ale je mu 19 let a pořád diskutuje s rozhodčím. Od toho tam mají být starší. Sadílka jsme brali asi jenom kvůli tomu, že umí házet dlouhé auty. S Jabloncem měl jednu pěknou individuální akci, ale za 90 minut je to málo. O Kuchtovi toho zatím moc nevíme. Uvidíme, jestli se Zlínem vydrží alespoň 50 minut. Snad na nikoho nešlápne," dodal s nadsázkou Frýdek.

"Zelený se snaží, chce hodně hrát, ale teď mi přišlo, že byl trošku nervózní, když hrál proti svým. Sørensen je dobrý v soubojích, ale je to takový duch. Moc o něm člověk neví a hraje to na jistotu. Výborně by se doplňoval s Hanckem, ale toho bych za takové peníze také prodal. S jeho odchodem se ale Sparta musí vyrovnat. Odchody prostě k fotbalu patří a takový klub, jako je Sparta, to prostě musí zvládnout. Sørensen by za mě měl víc podporovat útok. Mejdr to dozadu odehraje dobře, ale vůbec mu nevychází centry," vrátil se k dalším posilám Frýdek, jenž se Spartou získal pět ligových titulů.

Související obsah

​Frýdek zatím nevidí žádný výrazný progres pod novým trenérem Brianem Priskem. "Říkalo se, že Sparta bude hodně presovat, ale já to tam prostě nevidím. Jediná změna, kterou vidím, je ta, že vydrží běhat celý zápas, zlepšila se opravdu jen fyzička. Všichni ví, že se loni pod Vrbou trénovalo prostě málo. Takže to je to jediné, co se opravdu změnilo," řekl na závěr Frýdek.

Sparta má za poslední tři sezony po šesti kolech nejmenší počet bodů. Před dvěma lety měli Letenští plný počet bodů (18), v loňské sezoně pak uhrála 16 bodů. Letos má na svém kontě pouhých 11 bodů. V neúplné tabulce je sice na druhém místě o bod za Slavií, ta má ale zápas k dobru. Plzeň je momentálně o bod za Spartou, ale odehrané má pouze čtyři zápasy.

​Sparta před sezonou oznámila jméno nového kapitána, kterým se stal Ladislav Krejčí mladší. Ten v nové sezoně kvůli zranění neodehrál ani minutu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události