Fotbal

Na počest královny bez hymny LM. Stejná melodie hrála na její korunovaci

Na počest královny bez hymny LM. Stejná melodie hrála na její korunovaci
Míč pro letošní Ligu mistrů | Zdroj: Profimedia.cz

Celá Velká Británie již několik dní smutní nad odchodem panovnice Alžběty II., která zemřela v minulém týdnu ve věku 96 let. O víkendu se nehrála například fotbalová Premier League, nyní na ostrovech nebude hrát v rámci zápasů Ligy mistrů ikonická hymna, která zazněla například při korunovaci královny.

Zamezení vzdání holdu královně Alžbetě II. kritizovalo několik anglických fotbalových legend, těm se především nelíbilo odložené kolo Premier League, což si ale odhlasovaly kluby nejvyšší soutěže v Anglii. Veřejně o tomto tématu mluvili například Gary Neville či Peter Crouch. 

Podle britského novináře Bena Rumsbyho z deníku Daily Telegraph se na stadionech napříč celou Velkou Británií nebude hrát hymna Ligy mistrů. Fanoušci sice argumentují tím, že hymna byla napsána až v roce 1992, ale ke korunovaci a zahrání melodie došlo již o mnoho let dříve. 

Související obsah

Vše objasnil další britský novinář Adam Hurrey. Ten přidal i video z korunovace, kde je slyšet melodie ikonické skladby, kterou fanoušci fotbalu znají. A přidal vysvětlení skladatele hymny LM Tonyho Brittena.

"Je tam vzestupná smyčcová fáze, kterou jsem převzal od Händela. A pak jsem napsal vlastní melodii. Má v sobě něco händelovského, ale rád si myslím, že to není úplná vykrádačka," uvedl Britten. Nic to ale nezmění na tom, že oblíbená hudba v zápasech anglických a skotských celků nezazní.

Doma budou hrát například Rangers, kteří v prvním kole jasně prohráli na půdě Ajaxu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události