Tenis

Byla to krásná cesta, zopakoval bych si ji, řekl loučící se Federer v slzách

Legendární tenista Roger Federer odehrál poslední profesionální zápas svojí úchvatné kariéry. V nesmírně dramatické čtyřhře po boku odvěkého rivala a přítele Rafaela Nadala nestačili na americkou dvojici Jack Sock a Frances Tiafoe, kterým podlehli 9:11 v rozhodujícím super-tiebreaku, přičemž neproměnili mečbol. Celá hala ale následně tleskala vestoje jedinému muži. Slavný Švýcar se při závěrečném proslovu neubránil slzám.

"Byl to úžasný den. Už jsem to říkal klukům, nejsem smutný, jsem šťastný. Je skvělé, že jsem tady," začal Roger Federer svůj závěrečný proslov před beznadějně vyprodanou londýnskou O2 arenou. "Dneska jsem si vše zažil naposledy. Zápas byl úžasný, nemůžu být šťastnější. Bylo skvělé hrát s Rafou v jednom týmu a vidět tu legendy jako Stefan Edberg a další, děkuju vám," řekl švýcarský tenista a poprvé během proslovu jen těžko potlačoval slzy. 

Ačkoliv většinu své kariéry odehrál Federer jako singlový hráč, díky čemuž získal i největší úspěchy, svůj poslední zápas odehrál v jednom týmu se svými rivaly, kteří jej provázeli po většinu jeho tenisového života. Oblékl jeden dres s Rafaelem Nadalem, Andym Murraym nebo Novakem Djokovičem. "Já byl vždycky týmový hráč, i když dvouhry tohle moc neumožňují. Hodně jsem se ale nacestoval s mým týmem, který se mnou objel celý svět. Děkuju všem, kteří mi po mnoho let pomáhali," řekl Federer při závěrečném proslovu. 

"Když jsem byl dítě, tohle jsem si nepředstavoval. Prostě jsem byl šťastný, že můžu hrát tenis a trávit čas s mými kamarády. Byla to perfektní cesta, hned bych si ji zopakoval," pokračoval Federer dojemnými slovy, které opět vyvolaly potlesk ve stoje. "To je úžasné, jak mě povzbuzujete, děkuji vám," prohlásil 41letý tenista, který během kariéry vyhrál 20 grandslamových titulů. Během proslovu kamery zabíraly i členy jeho Laver Cup týmu, a ti také nijak neskrývali slzy dojetí. 

Související obsah

Na závěr Federer poděkoval také své rodině a manželce Mirce, která mu byla oporou po celou dobu kariéry a jen díky ní vydržel na kurtech tak dlouho. Nezapomněl také na své rodiče, kteří jej k tenisu přivedli a bez nichž by tu nyní nestál. ​"Přesně takhle jsem se chtěl dnes cítit, v tohle jsem doufal, je to pro mě jako oslava. Děkuju vám," řekl slavný tenista před bouřící O2 arenou. 

Po čtyřech zápasech je Laver Cup srovnaný 2:2. Tým Evropy sice vyhrál úvodní dvě dvouhry, ale ve třetím zápase Australan De Minaur porazil Andyho Murrayho a ve zmíněné čtyřhře Sock s Tiefoem zdolali Federera s Nadalem 4:6, 7:6 a 11:9. V sobotu jsou v plánu další tři dvouhry a jedna čtyřhra. Rogera Federera už ale jako hráče na kurtu neuvidíme. 

Rozhovor s Janem Kodešem při křtu knihy o Rogerovi Federerovi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události