Hokej

Jak to bude po válce? IIHF udělala velké rozhodnutí ohledně Ruska a Běloruska

Jak to bude po válce? IIHF udělala velké rozhodnutí ohledně Ruska a Běloruska
Hokejisté Ruska a Běloruska při vzájemném utkání | Zdroj: profimedia.cz

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) přišla na pátečním pololetním kongresu s velkým rozhodnutím týkajícím se Ruska a Běloruska. Obě země se nezúčastní nadcházející reprezentační sezony. Pokud ale dojde k uklidnění situace na Ukrajině a na státy nebudou uvalené sankce, mohou se oba týmy vrátit, a to rovnou mezi elitu.

Hokejové týmy Ruska a Běloruska by se tak vrátily do stejné pozice, ve které byly už před válkou. Podle pátečního rozhodnutí IIHF k tomu však může dojít nejdříve od sezony 2023/2024, vše bude záležet na vývoji válečného konfliktu. 

"Aby bylo vše zřejmé a jasné, toto rozhodnutí nijak nenaznačuje návrat ruských a běloruských týmů do soutěží IIHF. Kongres však potřeboval udělat toto rozhodnutí, aby měli členové IIHF do budoucna jasno o podmínkách spojených s reintegrací těchto zemí do programu IIHF. Rada IIHF bude nadále vývoj války na Ukrajině sledovat," řekl pro IIHF prezident federace Luc Tardif.

Související obsah

​Jak Rusku, tak Bělorusku byla v únoru letošního roku pozastavena činnost v rámci akcí pod hlavičkou IIHF. To vše v reakci na ruskou invazi na Ukrajině, ve které figuruje i země prezidenta Lukašenka. Toto rozhodnutí bude určitě nyní trvat i pro sezonu 2022/2023. 

Nicméně pokud by se situace na Ukrajině uklidnila a na Rusko a Bělorusko by už nebyly uvalené sankce, mohou se obě země vrátit rovnou do elitní skupiny mistrovství světa. Zdali to bude už v ročníku 2023/2024, se rozhodne na květnovém kongresu IIHF. 

Ruští hokejisté mohou přijet na zápasy NHL v Praze:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události