Motorsport

Hamilton k šéfům FIA: Kauzu Red Bullu nevyřeší pouhé plácnutí přes prsty

Hamilton k šéfům FIA: Kauzu Red Bullu nevyřeší pouhé plácnutí přes prsty
Jezdec F1 Lewis Hamilton | Zdroj: profimedia.cz

Sedminásobný mistr světa formule 1 Lewis Hamilton promluvil ke kauze kolem Red Bullu, který měl v loňském roce údajně přestřelit rozpočtový limit. Ten je stanoven na 114 milionů liber (3,2 miliardy korun) a rakouská stáj ho měla překročit o 1,8 milionu liber (50,6 milionu korun). A britský jezdec požaduje po Mezinárodní automobilové federaci (FIA) přísný trest.

Loňský šampion mezi konstruktéry údajně přestřelil rozpočtový limit o 1,8 milionu liber. Celou situaci už prošetřuje řídící orgán FIA, a pokud se provinění prokáže, je jasné, že přijde trest. K celé kauze se už vyjádřil také Lewis Hamilton, který doufá, že za porušení pravidel přijde rázné potrestání.

"Věřím, že se s tím něco udělá. Protože pokud bude FIA s těmito pravidly mírná, pak všechny týmy prostě rozpočet překročí a budou utrácet další miliony navíc," řekl Hamilton. "Pouhé plácnutí přes prsty není celkově pro sport nic dobrého. To by rovnou mohli do budoucna rozpočtový limit zrušit," dodal britský jezdec.

Související obsah

​"Věřím, že prezident FIA Mohammed bin Sulayem a jeho tým učiní správná rozhodnutí. Musím tomu věřit. Osobně se soustředím jen na to, abych odvedl co nejlepší práci. Oni prostě udělali, co udělali. Já pouze koukám dopředu a snažím se vyhrát další titul mistra světa," doplnil Hamilton před víkendovou Velkou cenou USA.

A jaký trest by mohl Red Bull dostat? FIA může udělit napomenutí, pokutu, nebo dokonce může zpětně odečíst body z loňského roku. Pokud by došlo na poslední variantu, mohl by se změnit i loňský šampion. Verstappen získal mistrovský titul po kontroverzním rozhodnutí z posledního závodu v Abú Dhabí a nakonec se před svého největšího soka dostal o osm bodů. Je to ale hodně nepravděpodobná varianta a s odečtem bodů se nepočítá.

Související obsah

​Nyní se mluví o tom, že FIA nabídla Red Bullu dohodu o akceptovatelném porušení, což by znamenalo, že tým uzná své pochybení, a tím ztratí právo na odvolání. Pokud by s tím rakouská stáj nesouhlasila, může rozhodnutí napadnout a případ by se táhl dál. Dalším krokem by bylo šetření u Mezinárodního odvolacího soudu FIA, čímž by mohlo dojít i k navýšení trestu.

K případu se vyjádřil také Max Verstappen, který v posledním závodě v Japonsku získal svůj druhý titul světového šampiona. "Z naší strany jsme pevně přesvědčeni, že jsme byli v rámci limitu nákladů. Diskutujeme s FIA, abychom jim ukázali, že to, co si myslíme, je správné. Vedli jsme si loni prostě dobře a oni se nás snaží jakýmkoliv způsobem zpomalit, ale tak už to v F1 chodí. Všichni jsou pokrytečtí, ale mně to nevadí," prozradil Verstappen.

V této formuli vybojoval letos Max Verstappen titul mistra světa:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události