Sport

Rekordní zápas. Útočník Buffala skolil Detroit hattrickem a třemi nahrávkami

Útočníka Buffala Tage Thompson zažil v NHL excelentní večer. Jeho Sabres rozstříleli Detroit 8:3 a pětadvacetiletý Američan byl takřka u všech gólových akcí svého týmu. Tři branky sám vstřelil a na další tři nahrál. Především proto se stal první hvězdou zápasu. Na jeho parádní formu doplatili v dresu Red Wings i Filip Hronek, Filip Zadina a Dominik Kubalík, kteří museli kousat porážku, sami se navíc netrefili ani jednou.

Tage Thompson loni zažil průlomový rok, když se poprvé dostal přes hranici dvaceti bodů a to velmi výrazným způsobem, jelikož nasbíral 38 gólů a 30 nahrávek. Vedení Buffala stačila tato jedna kvalitní sezona, aby svému útočnému esu nabídlo sedmiletou smlouvu na 50 milionů dolarů. Thompson ale v novém ročníku dokazuje, že si velké peníze zaslouží a proti Detroitu vytáhl výkon z říše snů.

Den po svých 25. narozeninách se utrhl ze řetězu a v první třetině se postaral o úvodní gól zápasu dělovkou z levého kruhu. V druhé třetině nepolevil a po srovnání Detroitu asistoval u dvou gólů, načež na 4:1 opět zvyšoval sám, když si to na soupeřovu branku namířil středem a bránícího hráče oklamal kličkou.

Red Wings se ještě snažili a snížili na 3:4, ovšem v přesilovce poté Thompson opět pomohl Buffalu jít do trháku, když u Dahlinova gólu zapsal druhou asistenci. Po následném Cozensově gólu přišla třešnička na Thompsonův bodový dort. Rodák z arizonského Glendale dostal přihrávku do mezikruží a v cestě mu stál bránící Gustav Lindström. Šikovný útočník se ho zbavil přehozením puku z forhendu na bekhend a brankáře Nedeljkovice poté vyšachoval hozením puku zpátky na forhend.

Jelikož se hrálo v Buffalu, po dovršení hattricku okamžitě začaly létat čepice na led. Asplundův gól z poslední minuty byl už jen posledním hřebíčkem do rakve potupeného Detroitu. V tu chvíli už ale statistici začali koukat, na jaké všechny rekordy Thompson svým výkonem dosáhl. V halloweenský den například nikdo nedal více bodů. Šest jich dokázali zaznamenat pouze Wayne Gretzky v roce 1989 a Bobby Clarke ještě o třináct let dříve.

​Také v rámci organizace je Thompsonův počin výjimečný. Více bodů v jednom zápase, konkrétně sedm, nasbíral pouze Gilbert Perreault 1. února 1976. Poslední v dresu Sabres, kdo zaznamenal šest bodů v jednom klání, byl Pat LaFontaine v roce 1993.