Los Angeles poprvé v historii vyhráli MLS. Výrazný podíl na tom má Gareth Bale

Fotbalisté Los Angeles FC poprvé v historii vyhráli MLS. Ve finále si poradili s Philadephií Union, kterou porazili 4:3 po pokutových kopech. Zásadní podíl na tom měl Gareth Bale, který sice nastoupil až v prodloužení, ale právě na jeho konci vyrovnal hlavou na 3:3. Hosté pak neproměnili ani jednu penaltu, a tak LAFC potvrdili svoji dominanci ze základní části.

Zámořská MLS dospěla do svého finále. Do něj se probojovaly tým Los Angeles FC a Philadephia Union, tedy kluby které dokázaly rovněž vyhrát své konference v základní části. Nejednalo se tak o velké překvapení. Papírovým favoritem byl ale první jmenovaný celek.

Tuto roli mohl potvrdit už v 11. minutě Carlos Vela, který tvrdě vypálil z hranice vápna, ale jeho skončila jen těsně nad brankou. Ve 27. minutě už to ale LA vyšlo. Díky faulu dostali šanci zahrávat volný přímý kop těsně za vápnem. Chopil se toho Kellyn Acosta, jehož střelu nešťastně tečoval hlavou jeden z hráčů ve zdi do protipohybu brankáře, který neměl šanci zasáhnout. V závěru prvního poločasu se ještě do šancí dostali Palacios a Arango, ale neuspěli.

​Po necelé hodině hry se ale Philadelphii podařilo srovnat. Martinez poslal do vápna střílenou přihrávku, kde si ji zpracoval Gazdag, otočil se s míčem a přesvědčivě zakončil. Vyrovnaný stav ale vydržel do 83. minuty. Na rohový kop si naskočil Murillo a poslal LAFC do vedení.

Z něho se ale domácí radovali pouhé dvě minuty, když Philadephia taktéž skórovala ze standardní situace. Hlavou se prosadil Elliott, který tak upravil na 2:2, díky čemuž zamířil zápas do prodloužení, ve kterém se fanouškům představil i Gareth Bale, jenž v dresu LAFC nastoupil v 97. minutě.

Utkání se ale pro favorita utkání zkomplikovalo ve 110. minutě, kdy po špatné malé domů utíkal sám na brankáře střídající Burke. Gólman Crepeau jej fauloval, při čemž se sám zranil. Ani tak ale neutekl vyloučení, a tak LAFC dohrávali v deseti. Přesilovku dokázal Union využít, kdy po velkém tlaku skóroval Elliott.

Konec utkání ale odmítl Gareth Bale, který se ve 128. minutě pověsil do vzduchu a hlavou srovnal na 3:3, a tak o vítězi musely rozhodnout penalty. V nich byli psychicky silnější domácí. Hráči Unionu neproměnili ani jeden ze tří pokutových kopů, a tak rozhodující zásah zaznamenal Ilie Sanchez.

Los Angeles FC –⁠ Philadephia Union 4:3 po penaltách

Branky: 27. Acosta, 83. Murillo, 120+8. Bale –⁠ 59. Gazdag, 85., 120+4. Elliott