Další sporty

Střelec Rýpar: Opět jsme ukázali, že nám nejdou oslabení. Vyloučení byla laciná

Střelec Rýpar: Opět jsme ukázali, že nám nejdou oslabení. Vyloučení byla laciná
Josef Rýpar brání střelu v zápase s Německem | Zdroj: Barbora Reichová / Český florbal

Druhý zápas českých florbalistů na mistrovství světa a druhá výhra. Tentokrát se ale hodně natrápili s Německem. Češi nakonec vyhráli 8:6 i díky dvěma brankám Josefa Rýpara. Ten naznačil, na čem nároďák zapracovat a také prozradil, komu své góly věnoval.

Německo jste porazili 8:6, ale třetí třetinu jste prohráli 0:5. Tak jaké bude vaše hodnocení?

Ani nevím, co na to říct. Opět jsme měli laciné vyloučení a opět se ukázalo, že nám nefungují speciální situace, jako je oslabení. Nemůžeme se o to opřít. Lehce pozitivní je pouze to, že to přišlo na začátku turnaje a v zápase s Německem. Jinak byl zápas ale v naší režii a při hře pět na pět jsme hráli dobrý florbal. První třetina byla trošku vlažná, ale ve druhé třetině jsme rozjeli brankostroj a soustředili jsme se na to, abychom víc ohrožovali branku. To nám fungovalo.

Nemohlo dojít k nějakému polevení v hlavách? Podobné to bylo i v zápase s Lotyšskem.

Nemyslím si. V poslední třetině šli čertví kluci, kteří byli možná trošku přehecovaní a pak to přehnali v soubojích. Byli pak lacině vyloučení, Němci se chytli a tím to zdramatizovali.

Vnímáte poslední třetinu jako velkou nepříjemnost před zápasem se Švédskem?

Neberu to jako nepříjemnost. Hra pět na pět byla dobrá. Máme se od čeho odrazit. Máme na čem pracovat, protože i se zápasem s Lotyšskem jsme dostali pět gólů v oslabení. Před finální částí turnaje se na to musíme zaměřit.

Související obsah

Jak moc velké lákadlo je porazit Švédsko vůbec poprvé na mistrovství světa?

Je to obrovské lákadlo. Nesoustředíme se vyloženě na ten zápas, ale každý zápas se Švédskem je obrovská motivace. Náš tým je hladový a pokusíme se udělat všechno, abychom vyhráli.

Roste respekt Švédů směrem k českému týmu?

Hodně se to v posledních třech letech změnilo, i vzhledem k tomu, že junioři vyhráli mistrovství světa. To získalo ve Švédsku ohromný kredit. Před mistrovství jsem četl pár magazínů a počítají s Českem, že se bude prát o ty nejvyšší příčky. Určitě nás nepodcení a budou do toho od začátku šlapat. Už nás neberou jako póvl. Ví, kdo jsme a respekt jsme si u nich získali. Když se podíváme na vzájemnou bilanci, tak ta je samozřejmě tristní, ale my se ji v dalších letech pokusíme změnit. Ukážeme si, jak jsme na tom před play-off.

Prosadil jste se proti Lotyšsku a nyní i pro Německu. Jak jste se svými výkony spokojen?

Jsem rád, že dávám góly. To si přeje každý hráč. Zvedne to člověku sebevědomí. Pro mě je ale důležitý týmový výkon, který řadím nad individuální statistiky. Byl bych tak radši, kdybychom zápas s Německem zvládli s přehledem a bez těch oslabení. Za to bych ty dva góly vyměnil.

Vy jste univerzál a dokážete zahrát v obraně i v útoku. Jak důležité je mít někoho takového v týmu?

Je to hodně důležité. Moderní fotbal už nerozlišuje obránce a útočníky. Obránci už jsou v podstatě rozehrávači, něco jako v basketbalu. Čím víc má tým univerzálů, tím lépe pro něj.

Související obsah

Co vám osobně vyhovuje více?

Je to asi půl na půl. V reprezentaci se mám více zapojovat do útoku, v Linköpingu jsem spíše defenzivní štít. Vyhovuje mi obojí. Rád se podívám do útoku, ale jsem také rád u té první rozehrávky.

Opět se ukázala vaše perfektní spolupráce s Adamem Delongem. Jak dlouho už spolu hrajete?

Známe se asi osm let. Já přišel do Vítkovic a Adam v tu chvíli začínal v mužích. Prakticky po jednom roce jsme spolu začali bydlet, takže vazba je hodně silná. Adam mě dneska perfektně našel, i když to byla trošku těžší přihrávka, ale já to uklidil.

Gól jste oslavil s prstem v puse. Věnovaný byl tedy letos narozené dceři?

Věnoval jsem ho přítelkyni Gabče a malé Elišce, kteří jsou můj motor, stejně jako celá rodina, která mi fandí.

Dorazí přítelkyně s malou dcerkou na šampionát?

Malá začíná teď šestý měsíc a ještě nemá vyřízený pas. Žijeme ve Švédsku, takže je to trošku složitější. Chtěli přijet, ale bohužel se to nepovedlo, a tak mistrovství sledují doma.

Jaké to pro vás je na delší dobu opustit rodinu?

Je mi po holkách samozřejmě smutno. Osobní kontakt je pro mě důležitý. Není to ale nic závratného, je to 14 dní. Když jsem doma, tak jsem pro přítelkyni velká pomoc a ona teď na to je sama. Těším se po mistrovství zpátky domu.

Související obsah

Matěj Jendrišák říkal, že je ve Švédsku spokojený, tak jak se tam žije vám?

Pro nás je to tam skvělé. Přestěhovali jsme se do Linköpingu a narodila se nám malá Eliška. Samozřejmě občas pomoc od rodiny chybí, ale nepracuji na plný úvazek a snažím se doma co nejvíc pomáhat. Myslím, že to zvládáme.

Loni jste říkal, že uklízíte, ale že byste mohl začít pracovat s dětmi a vést nějaké kroužky. Jak to máte?

Dělám pořád to samé. A to hlavně kvůli tomu, abych byl co nejvíce doma. Pracuji tři hodiny denně, pak přijdu domů a užívám si malou, která roste jenom jednou.

Stejně jako loni hraje po vašich gólech Dlouhá noc. Opět jste si to tak zvolili, nebo to prostě zůstalo?

Rituály se nám nemění. Skončili jsme loni vítězným duelem o třetí místo a Dlouhá noc nám zůstala. Nikdo neměl námitky. Bylo několik nápadů na goal horn, ale nechali jsme Helču. Minulý rok nám dokonce poslala do kabiny videovzkaz, což bylo do kabiny ohromně pozitivní. I mě osobně to moc potěšilo. Rodiče na tom vyrostli a já to trošku zdědil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události