MS ve fotbale 2022

Představení účastníků MS: Tunisko věří v historicky první postup ze skupiny

Představení účastníků MS: Tunisko věří v historicky první postup ze skupiny
Tuniská fotbalová reprezentace | Zdroj: Profimedia

Dalším týmem, který se představí na světovém šampionátu, je Tunisko. Africký celek rozhodně nepatří mezi favority a změří síly s Francií, Dánskem a Austrálií ve skupině D.

CESTA NA MS

Tunisané nastoupili díky svému postavení v žebříčku rovnou do druhé části kvalifikace. V té se Tunisko utkalo se Zambií, Mauritánií a Rovníkovou Guineou. Skupinu dokázali tuniští fotbalisté vyhrát a doma neztratili ani bod.

Výhra ve skupině Tunisku zajistila postup do třetího kola kvalifikace. V něm změřilo síly s týmem z Mali. Ve venkovním zápase Tunisané porazili Mali 1:0 a po domácí remíze 0:0 postoupili na mistrovství světa. Nejlepším střelcem Tuniska v kvalifikaci byl Vahbí Chazrí se třemi góly.

HISTORIE NA MS

Do roku 1956 bylo Tunisko součástí Francie, nemohlo se tak ani pokusit o kvalifikaci na MS. Poprvé se Tunisané probojovali na světový šampionát v roce 1978, tehdy nepostoupili ze skupiny přes Polsko a Západní Německo. Jediný tým, který dokázali porazit, bylo Mexiko.

Nejúspěšnější období pro Tunisko bylo na přelomu tisíciletí, kdy se mu podařilo kvalifikovat na závěrečný turnaj třikrát po sobě, a to v letech 1998, 2002 a 2006. Poslední účast si Tunisané připsali na minulém mistrovství světa. Ani v jednom případě se jim nepodařilo postoupit ze základní skupiny.

Na posledním šampionátu v Rusku se Tunisko střetlo s Anglií (1:2), Belgií (2:5) a s Panamou (2:1). Ve skupině obsadilo třetí místo za Anglií a Belgií.

Související obsah

STATISTICKÉ OKÉNKO

Počet účastí na MS: 5
Nejlepší umístění na MS: 3. místo v základní skupině (1978, 2006, 2018)
Nejlepší střelec v historii:
Issam Jemaa (36 gólů, 2005–2014)
Největší hvězda:
Vahbí Chazrí

Vahbí Chazrí (31 let, 71 zápasů, 24 branek)

Největší hvězdou výběru Tuniska je útočník Vahbí Chazrí. Tento 31letý hráč je nejlepším střelcem současného reprezentačního kádru. Rodák z korsického Ajaccia má podobně jako jeho další spoluhráči dvojí občanství. Dokonce odehrál jeden reprezentační zápas za francouzský národní výběr do 21 let. V seniorské reprezentaci však nastupuje za Tunisko, a to již od roku 2013.

Vahbí Chazrí | Zdroj: Profimedia

​V dospělém fotbale začínal ve druhé francouzské lize v dresu Bastie. S tou nejprve sestoupil do třetí ligy, ale za dva roky se dokázali hráči Bastie dostat až do nejvyšší francouzské soutěže. Povedenými výkony si Chazrí vysloužil přestup do Girondins Bordeuax. Chazrí si zahrál i na britských ostrovech za Sunderland. Po sestupu z Premier League se vrátil zpátky do Francie a po ročním hostování v Rennes zakotvil na čtyři roky v Saint-Étienne. Před letošní sezonou opět změnil dres a dnes již hraje za Montpellier.

SOUPISKA PRO MS V KATARU

JAKÉ ŠANCE SE TUNISKU DÁVAJÍ

Pro Tunisko je úspěch samotná účast na turnaji. A země zdaleka nepatří mezi favority turnaje. Naopak se jí věří skoro nejméně, pokud jde o kurzy na celkové vítězství v turnaji. Hůře jsou na tom už jenom Katar, Írán, Kostarika a Saúdská Arábie. 

Ve skupině D jsou jasnými favority Dánsko s Francií. Tunisané by mohli zkusit porazit alespoň Austrálii. Na jejich zápas jsou kurzy velmi vyrovnané. První zápas ve skupině odehraje Tunisko 22. listopadu proti Dánsku. 

Šéfkomentátor fotbalu na Nově Milan Štěrba prozradil, že chce, aby každé studio během mistrovství bylo originální:

TN.cz Miroslav Hakl
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události