Další sporty

Softballisté jedou na MS s pomocí shůry. Kněz požehnal jim i jejich pálkám

Čeští softballisté jsou úřadujícími mistry Evropy, ale na mistrovství světa se zatím nikdy neprobojovali mezi nejlepší čtyřku. Od 26. listopadu je čeká světový šampionát na Novém Zélandu a výrazně omlazený kádr pojede na druhý konec světa s tajnou zbraní – hráči si nechali požehnat pálky knězem.

Poslední mistrovství světa se uskutečnilo v Praze a Havlíčkově Brodě. Češi tehdy postoupili do osmičlenné vyřazovací fáze a skončili na osmém místě. Trenér Jaroslav Korčák ale pro nadcházející šampionát nechce stanovovat žádné cíle: "My jsme si nedali žádný cíl. Kdybychom postoupili do top 6, tak by to byl splněný sen pro všechny, takže se o to určitě budeme snažit a budeme se rvát o to, abychom to zvládli. Jak je ten sen vzdálený, uvidíme na přípravném turnaji."

Česká reprezentace aktuálně figuruje na pátém místě světového žebříčku, takže se zúčastní i přípravného turnaje šesti nejlepších zemí světa od 18. do 20. listopadu. Samotný šampionát začíná 26. listopadu a na Česko čeká ve skupině Argentina (úřadující mistři světa), domácí Nový Zéland, USA, Kuba a Filipíny. Systém turnaje je letos jiný a do play-off postupují jen tři země z obou skupin. Kromě outsidera z Filipín si všech pět zbylých zemí brousí zuby na postup.

Související obsah

​"Řekli jsme si, že si nebudeme dělat nějaké cíle, abychom nad sebou neměli nějaký bič, který by nás musel někam hnát. Chceme postoupit do play-off, to znamená do top 6, což by bylo vyrovnání nejlepšího českého výkonu, takže se snad dá říct, že to je nějaký cíl," prozradil dlouholetý reprezentant Mikuláš Klas, že i Češi si myslí na postupovou trojku.

V reprezentaci je jedním z pouhých tří hráčů, kteří se zúčastnili i domácího šampionátu, takže bude jedním z lídrů. "Pokusím se těm mladým klukům pomoci, jak to jen půjde. Budu s nimi mluvit a přesvědčovat je, ať si to hlavně užíváme a jedeme naplno," řekl ke své vůdcovské roli.

Český softballový reprezentant Mikuláš Klas | Zdroj: Se svolením Jan Beneš / Czech Softball

​Jedenáctinásobným mistrům Evropy by na Novém Zélandu mohla pomoci i vyšší moc. Na tiskovou konferenci před odletem totiž dorazil i zástupce ekumenické rady církví Petr Jan Vinš, který v softballovém a baseballovém areálu v Krči požehnal českým reprezentantům i jejich pálkám: "Já jsem byl osloven, jestli bych nebyl ochotný toto udělat, a mně ta myšlenka přišla hezká. Myslím si, že nějaký duchovní přesah zkrátka patří k našim hodnotám a k naší kultuře. V jakémkoliv lidském konání můžeme prosit Boha, aby nás provázel a aby nám žehnal, a tak proč ne i ve sportu?"

"Myslím si, že to je taková hezká tradice, která může dodat tomu sportovnímu utkání i nějaký hlubší duchovní přesah. Na druhé straně samozřejmě platí, že vyhrává ten lepší, a nemůžeme si myslet pověrčivě, že nás to požehnání udělá rychlejšími nebo zručnějšími," uvedl kněz, že úspěch nemůže stát pouze na požehnání.

Vinš také prozradil, že sám má se softballem zkušenosti: "Já jsem softball hrál na střední škole a myslím si, že velmi špatně, ale je to taková hezká vzpomínka, ke které se rád vracím."

Související obsah

​A jak duchovní čin hodnotí trenér reprezentace? "Já pocházím z věřící rodiny, takže pro mě to nebylo úplně vzdálené. Jako malý jsem chodil na náboženství a myslím si, že křesťanství je součást naší kultury a je to součást hodnot naší země, takže kdo jiný by měl být nositelem hodnot a kultury než reprezentace České republiky. Jsem rád, že to proběhlo. Kdyby nám to o malinký kousek pomohlo, tak to bude skvělé," dodal k požehnání Korčák.

"Zajímavý čin. Já nejsem věřící, takže nemůžu říct, jestli je to dobré, nebo špatné, ale je to zajímavé. Uvidíme, jestli to pomůže. Alespoň v něčem vynikáme oproti ostatním státům, takže to je hezké," dodal na závěr reprezentant Klas.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události