Fotbal

Podle šéfa FIFA nemají Evropané právo kritizovat Katar. Bez piva prý lidé vydrží

Podle šéfa FIFA nemají Evropané právo kritizovat Katar. Bez piva prý lidé vydrží
Gianni Infantino | Zdroj: Profimedia

Prezident FIFA Gianni Infantino se veřejně zastal organizátorů mistrovství světa v Kataru, kteří jen dva dny před začátkem turnaje vydali prohlášení, že se na stadionu během utkání nebudou prodávat žádné alkoholické nápoje. Podle něj jsou reakce fanoušků přehnané a tři hodiny bez piva přežijí. Také nechápe, proč se lidé opírají do morálního kodexu Kataru, když Evropané mají sami máslo na hlavě.

Na pořadatelství mistrovství světa v Kataru se snáší ze všech stran mnoho kritiky. Lidem vadí, že se v zemi porušují lidská práva, homosexualita je trestná a během výstavby stadionů zemřelo mnoho lidí. Prezident FIFA Gianni Infantino se ale organizátorů turnaje zastává. "Za to, co jsme my Evropané dělali posledních tři tisíce let, bychom se měli dalších tři tisíce let omlouvat, než začneme dávat morální lekce ostatním lidem," nebral si servítky Infantino. "Dnes se cítím jako Katařan, dnes se cítím jako Arab, dnes se cítím jako gay, dnes se cítím jako migrující pracovník," doplnil. 

Související obsah

​Infantino se vyjádřil také k zákazu pití piva, což se fanouškům vůbec nelíbilo. "Osobně si myslím, že pokud tři hodiny nebudete moci pít pivo, přežijete," řekl prezident FIFA, kterému se nelíbí ani obvinění, že někteří Katařané jsou upláceni, aby vytvářeli umělou atmosféru tím, že v ulicích fandí Anglii. "Lidé snad nemůžou fandit Anglii, protože nevypadají jako Angličané? To je rasismus, čistý rasismus. Každý na světe má právo fandit, komu chce."

Související obsah

​Infantino zkritizoval Evropu také za to, že uzavřela své hranice pro imigranty, kteří tam chtějí pracovat, zatímco Katar nabídl příležitosti pracovníkům z Indie, Bangladéše a dalších zemí jihovýchodní Asie. Zmínění pracovníci, kteří stadiony stavěli, ale pracovali v drsných podmínkách a byli vystaveni diskriminaci, krádežím výplat a zneužívání. Celkově jich zemřelo více než 6 500.

Mistrovství světa se odehraje na luxusních stadionech:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události