Tenis

Nedivím se, že tenisté trpí psychickými problémy, říká Federer. Program je ubíjí

Nedivím se, že tenisté trpí psychickými problémy, říká Federer. Program je ubíjí
Roger Federer | Zdroj: Profimedia

Dvacetinásobný grandslamový vítěz Roger Federer se po konci kariéry rozpovídal o tom, jak je kariéra profesionálního tenisty náročná. Zmínil také fakt, že chápe hráče, kteří skončili v mladém věku. Neustálé cestování, tréninky, jetlag a další faktory prý totiž hodně ovlivňují duševní zdraví a mohou způsobit psychické problémy.

Tenisová ikona se pohybovala v prostředí bílého sportu dlouhé roky a vyhrála řadu trofejí včetně dvaceti grandslamových titulů. V září Roger Federer definitivně ukončil hráčskou kariéru a nyní se rozhodl promluvit o tom, jaký dopad může mít náročný program na tenisty a tenistky. 

Jednačtyřicetiletý Švýcar uvedl, že honba za body a tituly se na sportovcích často podepíše. "Nejsme stroje, jsme lidské bytosti. Turné je náročné. Cestování, trénink, jetlag. Nikdo nesmí říct, že je unavený, protože pak vypadá, že je slabý. Proto někteří hráči končí s psychickými problémy," nechal se slyšet podle agentury Reuters

I to je podle něj jeden z důvodů, proč někteří hráči a hráčky končí kariéry brzy. "Když hráči odejdou v extra mladém věku, naprosto to chápu. Čas od času to vidíme. Vždycky cítím, že je to velká škoda, protože v budoucnu se toho může ještě hodně stát," řekl Federer s tím, že náročný program má velký vliv na mentální zdraví a psychickou pohodu. 

Související obsah

​Tomu prý nepomáhají ani přísná pravidla na kontrolu dopingu, kvůli kterým je na tenisty a tenistky vyvíjen obrovský tlak. "Musíme vyplňovat dopingové formuláře a vždy máme v hlavě, že komisaři mohou každou chvíli přijít," pověděl, co sportovce rovněž limituje. 

Že je na jeho slovech hodně pravdy, potvrzují i nedávné případy. O svých problémech s duševním zdravím už totiž promluvila řada hvězd, třeba Naomi Ósakaová či Nick Kyrgios. V pouhých pětadvaceti letech, na vrcholu sil a z pozice světové jedničky ukončila na začátku tohoto roku kariéru Ash Bartyová.

Roger Federer se loučil s kariérou po boku velkého rivala:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události