Fotbal

Španělsko přepisovalo historii! Rekordní počet gólů a třetí nejmladší střelec MS

Španělští fotbalisté rozjeli na úvod mistrovství světa v Kataru gólový ohňostroj. Kostariku porazili 7:0. Tolik gólů ještě nikdy na mistrovství světa nedali. Dosavadním rekordem bylo šest branek do sítě Bulharska z roku 1998. Do historie se zapsal také mladý záložník Gavi, který se stal třetím nejmladším střelcem mistrovství.

Svěřenci trenéra Enriqueho vstoupili do turnaje ve velkém stylu. Od začátku utkání měli vše naprosto pod kontrolou, což korunovali sedmi brankami. Soupeře nepustili k žádnému střeleckému pokusu a míč drželi 82 % času. Zajímavostí také je, že na výhru 7:0 jim stačilo sedm střel na bránu, což znamená, že brankář PSG Keylor Navas pustil za svá záda úplně vše. 

Výhra 7:0 je rekordní v historii Španělska na MS. Tolik gólů ještě reprezentace z Pyrenejského poloostrova na mundialu nikdy nevstřelila během jednoho utkání. V roce 1986 porazili Španělé v osmifinále Dánsko 5:1. O 12 let později tento výkon ještě vylepšili, když v základní skupině rozstříleli Bulhary 6:1. Tehdy se za Španělsko trefil i současný trenér Luis Enrique. I tento rekord ale ve středu večer vzal za své. Historicky nejvyšší výhru ale mají na svědomí Maďaři, kteří v roce 1982 porazili Salvador 10:1.

Související obsah

​Do historie se zapsal i mladý záložník Gavi, který letos vyhrál individuální trofeje Golden Boy (Zlatý chlapec) a Kopa Trophy pro nejlepšího mladého hráče. Když v 74. minutě zvýšil na 5:0, stal se třetím nejmladší střelcem v historii mistrovství světa. Povedlo se mu to v pouhých 18 letech a 110 dnech. V pořadí před ním je pouze legendární Pelé, který na světovém šampionátu skóroval v 17 letech a 239 dnech. Druhý v pořadí je Mexičan Manuel Rosas (18 let a 90 dní). Gavi je tak nejmladším Španělem, co kdy skóroval na mistrovství světa. 

Další statistickou zajímavostí zápasu je, že Kostarika nezaznamenala ani jednu střelu. Ne jen střelu na bránu, ale žádný střelecký pokus. To se stalo v historii MS zatím pouze jednou. V roce 1990 nepovolila ani jednu střelu Brazílie právě proti Kostarice. Tehdy ovšem Kostaričané i přes prohru 0:1 postoupili, jelikož zbylé dva skupinové zápasy vyhráli. Vypadli až v osmifinále s Československem.

TN.cz

MS ve fotbale on-line

Fotbalové mistrovství světa se letos koná v Kataru od 20. listopadu do 18. prosince. Na našem webu vám nabídneme veškeré aktuality, program turnaje i výsledky

Speciál ms ve fotbale 2022
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události