MS ve fotbale 2022

Portugalsko s obtížemi přetlačilo Ghanu. Historickým gólem pomohl i Ronaldo

Fotbalisté Portugalska slaví po velkém boji vítězství nad Ghanou 3:2. Výběr trenéra Fernanda Santose poslal do vedení z penalty Cristiano Ronaldo, ale Ghana dokázala vyrovnat. Portugalci sice odskočili na rozdíl dvou branek, ale africký mančaft se vrátil do hry a byl blízko vyrovnání. Nakonec favorizovaný celek ustál infarktový závěr a bere tři body.

První obrovskou šanci měl Cristiano Ronaldo, a to už v desáté minutě. Krásnou průnikovou přihrávkou ho našel Otávio, ale Ronaldo si balon příliš předkopl. Akci tak zastavil hbitý ghanský gólman. Po půl hodině hry se Portugalci dokonce radovali z branky, jenže gól kapitána nebyl uznán, jelikož těsně předtím fauloval.

Po změně stran o sobě dala konečně vědět také Ghana. Mohammed Kudus zpoza vápna práskl levačkou do balonu a jen těsně minul vzdálenější tyč Costovy branky.

Nakonec se ale přece jen tým z Pyrenejského poloostrova prosadil. Cristiano Ronaldo byl faulovaný v pokutovém území, sám se k penaltě postavil a tvrdou ranou propálil gólmana Ziga. Stal se tak prvním fotbalistou v historii, jenž skóroval na pěti světových šampionátech.

​Jenže z vedení se Portugalci radovali pouhých osm minut. Kudus poslal z levé strany míč do malého vápna, kde se zjevil André Ayew a nedal Costovi šanci. Ayew se tak postaral o první gól afrického celku na letošním šampionátu. Evropský mančaft ale krátce na to odpověděl. Fernandes narýsoval krásnou přihrávku na Joãa Félixe a ten se zakončením neměl sebemenší problém.

O dvě minuty později už to bylo 3:1 pro Portugalsko. Další parádní pas vymyslel Bruno Fernandes, jenž našel na levém křídle Rafaela Leãa. Ten zamířil přesně na zadní tyč. Jenže Ghana se nevzdala a těsně před koncem opět dokázala snížit. Na malém vápně hlavičkoval Osman Bukari a vykřesal naději.

V desáté nastavené minutě mohla Ghana dokonce vyrovnat. Iñaki Williams stál za zády Costy a počkal si, až si portugalský gólman položí míč na zem. V tu chvíli se dostal před něj, a kdyby nepodklouzl, mohl uklidit balon do prázdné branky. Portugalsko nakonec vybojovalo vítězství 3:2 a je v čele skupiny H.

Výsledek zápasu skupiny H:

Portugalsko–Ghana 3:2 (0:0)
Branky: 65. Ronaldo (pen.), 78. Félix, 80. Leão – 73. A. Ayew, 89. Bukari

Muž zápasu podle redakce Nova Sport: Bruno Fernandes

Ofenzivní záložník byl klíčovou postavou Portugalska. Dvě jeho parádní přihrávky dokázali jeho spoluhráči přetavit v góly, a Portugalci tak zvítězili 3:2.

MS ve fotbale on-line

Fotbalové mistrovství světa se letos koná v Kataru od 20. listopadu do 18. prosince. Na našem webu vám nabídneme veškeré aktuality, program turnaje i výsledky