Hokej

Legendární Börje Salming podlehl zákeřné nemoci. Bylo mu 71 let

Ikona Toronta Maple Leafs a hráč, který otevřel cestu evropským hokejistům do NHL, Börje Salming, zemřel. V 71 letech podlehl zákeřné nemoci ALS, která mu byla diagnostikovaná na začátku roku. Zprávu o úmrtí potvrdilo vedení Toronta.

"Börje byl průkopníkem hry a ikonou s nezlomným duchem a nezpochybnitelnou houževnatostí," uvedl prezident Maple Leafs Brendan Shanahan. "Pomohl otevřít dveře Evropanům do NHL. Byl také obrovským přínosem pro společnost," pokračoval Shanahan.

"Börje se připojil k Maple Leafs před 50 lety a navždy zůstane součástí naší hokejové rodiny. Vyjadřujeme hlubokou soustrast jeho manželce Pie, jeho dětem Therese, Andersovi, Rasmusovi, Biance, Lise a Saře a bratrovi Stiegovi," dodal prezident Toronta.

Salmingovi bylo na začátku letošního roku diagnostikováno onemocnění nervového systému amyotrofická laterální skleróza (ALS). S vážnou a nevyléčitelnou nemocí se oblíbený hokejista léčil doma ve Švédsku, kde se o něj starala jeho žena a střídavě také jeho děti. 

Související obsah

Ještě 13. listopadu se Salming objevil přímo v Torontu a před zápasem s Vancouverem Canucks mu aplaudovalo vyprodané Air Canada Centre. Nakonec sledoval vítězství 3:2. Na video z dojemného momentu se můžete podívat níže.

​​Rodák z Kiruny odehrál za Toronto 1099 zápasů, ve kterých zapsal 768 bodů. V roce 2017 byl zvolen mezi 100 nejlepších hráčů historie NHL. V roce 2016 byl jeho dres s číslem 21 vyřazen a vyvěšen pod strop Air Canada Centre. Stal se také čtvrtým hokejistou Toronta, kterému byla na Maple Leafs Square postavena socha. V roce 1996 byl uveden do Síně slávy NHL.

Mimo Toronto strávil také jednu sezonu v Detroitu Red Wings. Se švédským Brynäs dvakrát vyhrál švédskou ligu a s reprezentací dokázal vybojovat na mistrovství světa jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události