MS ve fotbale 2022

FIFA povolila duhové barvy v Kataru. Velšané si prosadili své kloboučky

FIFA povolila duhové barvy v Kataru. Velšané si prosadili své kloboučky
Fanynka Walesu s duhovým kloboučkem | Zdroj: Profimedia

FIFA ustoupila a na mistrovství světa ve fotbale už organizátoři nebudou zabavovat fanouškům mířícím na stadion věci s duhovými barvami na podporu LGBTQI+ komunity.

Duhové barvy na podporu LGBTQI+ komunity jsou na mistrovství světa ve fotbale velkým tématem. V Kataru je homosexualita trestná, a tak se organizátorům nelíbí projevy fanoušků ani samotných hráčů, kteří homosexualitu podporují. Teď však poprvé organizátoři a s nimi i FIFA ustoupili a povolili vstup na stadion s duhovými barvami.

Fotbalová asociace Walesu (FAW) v posledních dnech komunikovala se zástupci FIFA kvůli tomu, že v prvním zápase velšské reprezentace byly fanouškům odebrány kloboučky v duhových barvách. Sundat svůj klobouk musela i bývalá kapitánka velšské reprezentace Laura McAllisterová.

Na sociálních sítích se objevily i další případy, kdy fanoušky s duhovými vlajkami a jinými předměty podporujícími hnutí LGBTQI+ organizátoři nepustili na stadion. 

Související obsah

​Před pátečním zápasem Walesu s Íránem však došlo ke změně. FAW byla organizací FIFA ujištěna, že příznivci s duhovým oblečením a vlajkami budou moci vstoupit na stadion. Toto pravidlo by se mělo vztahovat i na další zápasy mistrovství světa.

Jde o velký pokrok, a to zejména od katarských organizátorů, protože v Kataru je homosexualita trestná. Před začátkem šampionátu bylo kapitánům národních týmů zamezeno nosit duhovou pásku s nápisem "One Love" na podporu rovnosti. Hrozila jim za to žlutá karta.

Podívejte se, proč FIFA zakázala duhové pásky na mistrovství světa:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události