MS ve fotbale 2022

Uniklá fotka ze srbské šatny budí kontroverze na MS. Kosovo žádá trest

Uniklá fotka ze srbské šatny budí kontroverze na MS. Kosovo žádá trest
Fanoušci Srbska | Zdroj: Profimedia

Před čtvrtečním zápasem Srbska na fotbalovém mistrovství světa v Kataru byl zachycen v srbské šatně transparent, který je urážlivý vůči Kosovu. Zástupci Fotbalové federace Kosova žádají FIFA, aby Srby potrestala.

Fotbalová federace Kosova (FFK) podala stížnost na FIFA kvůli transparentu, který byl ve čtvrtek vystaven v šatně srbského národního týmu v Kataru. Kosovo je členem FIFA od roku 2016.

Transparent byl údajně vyfocen před čtvrtečním zápasem Srbska s Brazílií v prvním kole MS v Kataru. Na transparentu je zobrazena mapa Kosova se srbskou vlajkou a nápisem "Nema predaje", v překladu "Žádná kapitulace". Toto heslo je referencí na Srby v severním Kosovu. Srbové nakonec prohráli s Brazílií 0:2.

Tento a podobné transparenty mělo také plno fanoušků v hledišti při zápase. Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. Srbsko však jejich nezávislost neuznává, stejně jako několik dalších členů OSN. 

FFK označila transparent za agresivní a nepřijatelný. "Takové šovinistické činy nemají místo na sportovních akcích, natož v prostorách, kde se odehrává největší událost světového fotbalu," stojí v prohlášení kosovské asociace. "FFK jako rovnocenný člen FIFA požaduje, aby tato instituce přijala sankční opatření proti činům, které podněcují nenávist mezi lidmi a jsou v rozporu s lidskými hodnotami," je dále uvedeno v prohlášení.

I kosovský ministr sportu Hajrulla Ceku situaci odsoudil a vyzval FIFA, aby jednala: "Ostudné obrázky ze srbské šatny zobrazují nenávistné, xenofobní a genocidní vzkazy vůči Kosovu a využívají platformu mistrovství světa ve fotbale."

Související obsah

​Téma Kosova se řešilo už na minulém mistrovství světa v souvislosti s Granitem Xhakou a Xherdanem Shaqirim, kteří své góly proti Srbsku slavili gestem dvouhlavého orla, jenž symbolizuje albánskou vlajku, protože v Kosovu žijí převážně Albánci. Tito hráči s kosovským kořeny za svá gesta dostali od FIFA pokutu.

Podívejte se, jak Srbsko prohrálo s Brazílií:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události