Nizozemsko porazilo Katar a postupuje z prvního místa. Pořadatel nezískal ani bod

Fotbalisté Nizozemska v posledním zápase ve skupině porazili Katar 2:0, čímž si zajistili postup do osmifinále z prvního místa. V něm se utkají s druhým týmem ze skupiny B, o čemž se rozhodne v úterý večer. Společně s nimi postupují ze skupiny A Senegalci, kteří porazili Ekvádor. Katar se stal první pořadatelskou zemí v historii, která nezískala ani bod.

Nizozemci byli v utkání s Katarem jasným favoritem. Tuto roli ale museli splnit, aby si zajistili postup do osmifinále. Do velké šance se už ve čtvrté minutě dostal Blind po průniku Depaye, ale brankář Baršam jej reflexivním zákrokem vychytal. Po patnácti minutách hry pálil nebezpečně Klaassen, ale branku přestřelil.

Ve 27. minutě se už favorité dostali do vedení. Klaassen posunul míč ke Gakpovi, který střelou z hranice vápna zamířil přesně k tyči. Mladý útočník Eindhovenu vstřelil už třetí gól ve třetím utkání na mistrovství světa. Druhý uklidňující gól přidali Nizozemci pět minut po přestávce. Obránce Kataru našel ve vlastním vápně hlavou jen Depaye, jehož zakončení zblízka ještě brankář vychytal, ale z následné dorážky se prosadil Frankie de Jong.

​Navýšit vedení na 3:0 mohl v 68. minutě Berghuis, který po rychlém protiútoku skóroval do prázdné branky, ale gól nakonec nebyl uznán, protože celé akci předcházela hra rukou v podání Gakpa. V samotném závěru měl Berghuis ještě jednu šanci skórovat, ale střelou z velkého vápna trefil břevno.

Výsledek skupiny A:

Nizozemsko – ⁠Katar 2:0

Branky: 27. Gakpo (Klaassen), 50. F. de Jong

Nejlepší hráč zápasu podle redakce Nova Sport: Virgil van Dijk

Zkušený stoper vévodil obraně, která svého soupeře vůbec k ničemu nepustila. Neomylně si vedl v soubojích s útočníky během hry i standardních situacích.