MS ve fotbale 2022

Mbappé dvěma góly posunul Francii do čtvrtfinále. Giroud překonal rekord

V dalším osmifinále mistrovství světa ve fotbale se představily reprezentace Francie a Polska. Favority byli francouzští fotbalisté a také to potvrdili. Svým rekordním 52. gólem v reprezentaci otevřel skóre Olivier Giroud. Další dvě branky přidal Mbappé a Francouzi tak postupují do čtvrtfinále, kde se potkají s lepším z dvojice Anglie – Senegal. Nic na tom nezměnilo ani snížení Polska z penalty v poslední nastavené minutě.

Hned zpočátku měla Francie pár šancí, ale nic většího nevymyslela a poté se hra uklidnila. Pár střel na obou stranách, ale žádná velká šance. To se změnilo ve 29. minutě. Po chybě v polské obraně se míče zmocnil Griezmann, ten přihrál Dembelému, který přízemním centrem hledal před bránou Girouda. Ten měl před sebou prázdnou bránu, ale ve skluzu nedokázal míč usměrnit do sítě.

Velkou šanci měli o pár minut později i Poláci. Po centru Bereszynského střílel dvakrát Zielinski, ale první střelu vyrazil brankář Lloris a druhou zblokovala francouzská obrana. Ani třetí dorážka Poláků v brance neskončila.

​Před koncem poločasu už se skóre měnilo. Trefil se Olivier Giroud a Francie vedla po první půli nad Polskem 1:0. Francouzský útočník vstřelil svůj 52. gól v reprezentačním dresu a osamostatnil se na prvním místě střelců francouzského nároďáku před Thierrym Henrym.

Ve druhém poločase měli více šancí Francouzi, a Giroud dokonce dokázal dostat míč do sítě i podruhé v zápase, ale bylo to už po hvizdu rozhodčího. Jeho krásným nůžkám předcházel faul na brankáře Szczesného, který vybíhal, aby vyrazil centrovaný míč.

V 74. minutě se z protiútoku prosadila opět Francie. Tentokrát střílel Kylian Mbappé, který měl dost času na přípravu a poslal míč přímo pod břevno. Szczesny na míč nedosáhl a Francie už vedla 2:0. Těsně před koncem zápasu ještě Mbappé přidal další gól, když se prosadil ve vápně proti přesile krásnou střelou do růžku branky.

​To ještě nebylo vše, v poslední minutě nastavení Polsko po ruce ve vápně dostalo výhodu pokutového kopu. K penaltě se postavil Lewandowski, ale nedal. Lloris však v době exekuce nestál na brankové čáře, a tak se musela penalta opakovat. Svou druhou šanci už Lewandowski využil a snížil na konečných 1:3.

Francie porazilo Polsko a postupuje do čtvrtfinále, kde se utká s vítězem zápasu Anglie–Senegal.

Výsledek osmifinále:

Francie – Polsko 3:1 (1:0)
Branky: 44. Giroud. 74. Mbappé, 90.+1. Mbappé – 90.+9. Lewandowski

Muž utkání pode redakce Nova Sport: Kylian Mbappé

Mbappé zařídil vítězství Francie, když dal dva krásné góly, a je zatím nejlepším střelcem šampionátu s celkem pěti trefami.