Další sporty

Nevidomý běžec zaběhl nový český rekord. Nechtěl jsem se litovat, vypráví

Nevidomý běžec zaběhl nový český rekord. Nechtěl jsem se litovat, vypráví
Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal (vpravo) | Zdroj: Runczech

Na sobotním půlmaratonu v Praze byl k vidění i jeden mimořádný výkon. Postaral se o něj handikepovaný sportovec Ondřej Zmeškal, který zaběhl nový český rekord na této trati mezi nevidomými.

"Byl to krásný závod na příjemné trase, je to skvělý start do nové sezóny," vyprávěl pro RunCzech nevidomý Ondřej Zmeškal. Ten pražský půlmaraton zvládl v rekordním čase 1:32:06.

Ondřej Zmeškal přišel po předčasném porodu o zrak v jednom oku. V 19 letech pak v důsledku odchlíplé sítnice ztratil zrak i ve druhém oku a od té doby dokáže rozlišit jen světlo a tmu. I přes svůj velký hendikep ale nezanevřel na sport a aktivně se mu věnuje. 

"Trvalo mi asi rok, než jsem sebral sílu jít v životě dál. Pomohl mi v tom kamarád, který tehdy na nějakém závodě viděl nevidomé běžce, a já si uvědomil, že díky tomu, že mě vždycky sport bavil, by právě tohle mohl být můj nový cíl," vypráví Zmeškal, jak se dostal zpátky k běhání. 

Související obsah

​"Prostě jsem nechtěl žehrat nad tím, co mě potkalo, a litovat se. Důležité je najít si v životě něco, co vás baví a naplňuje. Tomu se věnujte a snažte se to dělat co nejlíp. Půjde to třeba pomalu, krůček po krůčku, ale když se pro to opravdu rozhodnete, dokážete to," vysvětluje český hendikepovaný sportovec, jenž v roce 2018 uběhnul trasu napříč celou Českou republikou. Následně jako první nevidomý cyklista absolvoval trať Tour de France a jeho velkým snem je také kvalifikace na paralympijské hry v roce 2024.

Při pražském půlmaratonu mu pomáhal jeho trasér, profesor Petr Toušek, přednosta Kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. "Závod pro mě dostal ještě další rozměr, protože nešlo jen o samotný běh, ale hlavně o to podpořit Ondřeje, spolu s ním nadchnout lidi pro běhání a ukázat, že handikep není jen překážkou, ale může být naopak obrovskou motivací," dodává Toušek. 

​Nový světový rekord v maratonu stanovil v loňském září běžec Eliud Kipchoge:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události