Motorsport

Sledujte na Galaxii sport: Grand Prix Nizozemska

Seriál mistrovství světa v motokrosu se nachýlil ke svému konci a nutno podotknout, že tak výraznou osobnost, jakou je letos italský závodník Antonio Cairoli, jsme v motoristickém sportu dlouho neměli. Po odchodu Stefana Evertse se zdálo, že velké motokrosové talenty hned tak nenajdeme, ale to, co předváděl novopečený světový šampión Cairoli, to se zdálo být až neuvěřitelné.

Nejdříve musíme vyzdvihnout skutečnost, že hned v prvním závodě vybojoval červené číslo, které může na svém motocyklu vozit pouze nejlepší závodník v průběžném pořadí, a do konce seriálu ho měl na svých řidítkách.

Jeho cesta z posledního místa po zkaženém startu na místo druhé nebo jeho hra na kočku a myš s Christophem Pourcelem, kdy ve Faenze úmyslně pustil francouzského jezdce před sebe, nechal ho i kus poodjet a pak začal se stíhačkou, kterou nakonec korunoval úspěchem. to byly okamžiky, které vejdou do dějin motokrosového sportu.

Abychom se ale zbytečně neopakovali, protože superlativů na adresu Antonia Cairoliho zaznělo během letošního šampionátu bezpočet, řekněme si jen jeden fakt, který mluví za vše - Antonio Cairoli přešel hned po zisku titulu Mistra světa do královské třídy MX1 a je snad zbytečné ptát se, jaký že udělal výsledek. GP Velké Británie vyhrál a se 47 body se usadil na 24. místě průběžného pořadí třídy MX1.

Druhé místo v celkovém pořadí MX2 patří britskému mladíčkovi Tommymu Searlemu. Ten letošní předposlední GP, která se jela na jeho domácí půdě, vyhrál. Na druhou příčku se ale dostal především stálostí své formy a taky tak trochu díky tomu, že Chris Pourcel musel podstoupit operaci ramena a do konce seriálu už do závodu nenastoupí.

Pourcel je třetím mužem letošního konečného pořadí a byl jediným, kdo mohl Cairoliho v cestě za titulem aspoň teoreticky ohrozit. Po pádu v Belgii však ztratil i on všechny šance na obhajobu titulu, kterým se celou jednu sezonu pyšnil.

Velká cena Nizozemska, která nás čeká už tento víkend v neděli, bude určitě závodem bez emocí, protože nejdůležitější místa jsou rozdána a mají své pyšné majitele. Ale pokud uvidíme takové bojové nasazení od jednotlivých závodníků, jakého jsme byli svědky při závodech ve Velké Británii, určitě nebude třeba litovat času stráveného u televizních obrazovek. Výborné výkony předváděli totiž i ti jezdci, kteří za normálních okolností nebodovali, ovšem při neúčasti špičkových závodníků předváděli takové výkony, za které by se nemuseli stydět ani ti nejlepší motokrosaři světa.

Přímý přenos první jízdy začíná v neděli 2. 9. ve 12:10 hodin, druhou jízdu pak můžete sledovat ze záznamu v neděli večer od 19:10 hodin.