Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Práce na poli Ilustrační snímek
29.01.
Vražda Kuciaka

Tvrdá kritika Slovenska! Tepali jej europoslanci kvůli agrodotacím

Vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka přiměla Evropský parlament, aby na východ Slovenska vyslal kontrolní misi, která se zabývala hospodaření se zemědělskými dotacemi. Právě na mafiánských praktikách okolo eurodotací zavražděný novinář pracoval, což se mu stalo osudným.

Miroslav Toman
aktualizováno 03.12.
Zemědělské dotace

Nejen Babiš, Brusel podezřívá ze střetu zájmů i ministra Tomana

Andrej Babiš není jediným členem vlády, se kterým má Evropská komise problém. Ze střetu zájmů podezírá i ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).

Řepka
aktualizováno 23.11.
zemědělci vs. ekologové

Ministerstvo ustoupilo. Plošný zákaz Roundupu nebude

Ministerstvo zemědělství nakonec zmírnilo plošný zákaz používání glyfosátů v Česku. Ustoupilo tak tlaku českých zemědělců, kteří s kompletním zákazem nesouhlasili. Nová pravidla platící od začátku roku 2019 zakážou použití glyfosátu pouze před sklizní obilovin a řepky.

Prásk.tv píše:

Jitka Čvančarová - 6
čtěte o tématu zemědělství na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Vyhrajte jedinečné boty svého druhu, Rock Spring, které oslovily také Báru Strýcovou.

Slyšeli jste už o českém brandu Rock Spring s originální obuví?

Moravskou Saharu sužují prachové bouře - 2
aktualizováno 12.11.
Problémy zemědělců

Moravskou Saharu sužují prachové bouře! Ničí cennou půdu

Zemědělcům a obcím na Kyjovsku způsobují problémy prachové bouře. Vítr tam z vysušených polí odnáší nejcennější část půdy, tedy ornici, do vesnic. Někteří zemědělci raději své pozemky zatravnili.

Krávu podojí robot
20.10.
Pokrok

Lidi nejsou, krávy dojí roboti. Čeští zemědělci vykročili do 21. století

Zemědělce už několik let trápí obrovský nedostatek zaměstnanců. Proto čím dál častěji používají různé aplikace, senzory a počítače. I tak konzervativní obor, jako je zemědělství, prochází masivní robotizací a to i kvůli velkému tlaku na produktivitu.

Brambory
15.10.
úroda v ČR

Brambor, obilí a cukrovky se sklidilo méně! Naopak řepky je víc

Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci svezli z polí 6,861 milionu tun. Vyplývá to z odhadu, který dnes podle stavu k 15. září zveřejnil Český statistický úřad. Nižší sklizeň očekávají statistici také u brambor o 19,1 procenta a cukrovky o čtvrtinu. Pokles odhadují také u slunečnice, máku a hrachu. Úroda řepky se naopak meziročně zvýší o 20,7 procenta na 1,383 milionu tun.

Potraviny - zelenina
23.09.
špatná úroda

Zelenina výrazně zdražuje. Za mrkev zaplatíte až 4x více než loni!

Zelenina výrazně zdražuje. Zemědělci jí sklidili o třetinu méně než obvykle, u některých plodin - například hrachu - dokonce jen polovinu. Třeba petržel je čtyřikrát dražší než banány. A zvyšují se nejen ceny čerstvé zeleniny, ale také mražené nebo sterilované.

Dobytek
20.09.
změna cen masa

Tisíce vybitých kusů dobytka změní cenu masa, říká ekonom

Vybíjení dobytka bude mít znatelný dopad na ekonomiku. Čeká nás výrazný pokles cen. Podle zemědělců bude muset polovina chovatelů dobytka snížit stavy chovaných zvířat. Důvodem je nedostatek krmiva, zejména sena, díky dlouhotrvajícímu suchu, které postihlo Českou republiku.

Kráva
aktualizováno 19.09.
sucho a draho

Chovatelé musí vybít ještě více dobytka, než se čekalo! Není seno

Téměř polovina chovatelů dobytka, hlavně skotu, bude podle zemědělců muset snížit stavy chovaných zvířat. Důvodem tak razantního kroku je nedostatek krmiva, zejména sena, o kterém už TV Nova informovala. Na nucená jatka tak poputují desítky, možná stovky tisíc kusů hovězího dobytka.

Práce na poli Ilustrační snímek
aktualizováno 17.09.
české zemědělství

Roundup v Česku definitivně končí! Prý může způsobit rakovinu

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát pro urychlení dozrávání a vysušování plodin. Zákaz se podle ministerstva zemědělství bude vztahovat i na plošnou aplikaci glyfosátu. Nejznámějším postřikem obsahující glyfosát je v ČR Roundup.