Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Aleš Gerloch
20.03.
Zemanův kandidát

Gerloch ústavním soudcem nebude. Senát ho jasně odmítl

Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch nebude ústavním soudcem. Senátoři ve středu kandidaturu v tajné volbě neschválili. Gerloch dostal 19 ze 64 odevzdaných hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský (za ANO). Podpora z vládních frakcí ANO a ČSSD Gerlochovi nestačila. Důvodem odmítnutí byly zřejmě pochybnosti senátorů o Gerlochově morální integritě, kterou vyjádřili hlavně zástupci lidovců, Starostů, TOP 09 a uskupení Senátor 21. Gerlocha nominoval prezident Miloš Zeman.

Senát České republiky 2018
aktualizováno 27.02.
Návrh komunistů

Senát odmítl zdanění církevních restitucí. Proti byla i vládní ČSSD

Senát podle očekávání odmítl návrh KSČM na zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Proti se ve středu odpoledne postavili nejen zástupci nevládních stran, kteří mají v horní komoře většinu, ale i vládní ČSSD. Novelu tak znovu dostane Sněmovna.

Matka vede dítě do školy
aktualizováno 18.02.
změna zákona

Francie chystá revoluci na školách! Pojem matka a otec zmizí

Francouzská vláda chce zavést nové právo, které by ze škol odstranilo slovo matka a otec. Místo něho by děti používaly "rodič 1" a "rodič 2". Cílem je podle vlády zamezit útočení proti rodičům stejného pohlaví.

Prásk.tv píše:

Do Prahy zavítal princ Edward - 1
čtěte o tématu Senát na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Vyhrajte jedinečné boty svého druhu, Rock Spring, které oslovily také Báru Strýcovou.

Slyšeli jste už o českém brandu Rock Spring s originální obuví?

Hospoda
01.02.
hudba jako kulisa

Pouští vám v hospodě rádio? Budou za to muset zaplatit!

Provozovatelé restaurací nebo třeba kadeřnictví budou muset i nadále platit za to, že mají puštěné rádio. Sněmovna odmítla snahu Senátu, který chtěl osvobodit od autorských poplatků provozovny, v nichž reprodukovaná hudba tvoří pouze kulisu a není předmětem podnikání.

Domácí péče
31.01.
Dobrá zpráva

Příspěvek na domácí péči se zvýší o tisíce! Pro byli i senátoři

Příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším postižením se zvýší o 6000 korun na 19.200 korun měsíčně. Obdobně vzroste příspěvek na péči o těžce postižené o 4000 korun na 12.800 až 13.900 korun měsíčně podle věku. Senát to dnes schválil takřka jednomyslně v novele o sociálních službách, kterou nyní dostane k podpisu prezident.

Lékárna
30.01.
Schůze Senátu

Pomalejší výdej pilulek? Lékárníci mají ověřovat pravost léků!

Lékárníci pravděpodobně budou muset ověřovat pravost vydaných léků. Budou srovnávat zvláštní kód na krabičce s údaji v celoevropském úložišti. Povinnost zavede vládní novela, kterou nyní schválil Senát.

Žena s pivem
aktualizováno 30.01.
Nižší daně

Senátoři chtějí zlevnit pivo už teď! Poslanci daně znovu projednají

Senát doporučil snížit daň z přidané hodnoty (DPH) na vybrané služby řemeslníků a na točené pivo na deset procent už nyní daňovým balíčkem. Vláda s tím počítá až v novele o elektronické evidenci tržeb (EET), kterou projednává Sněmovna. Spotřební daň na lahvové pivo ve středu horní komora doporučila snížit o šest haléřů na litr. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to odmítla. Sněmovna, které se daňové změny vrátí k novému projednání, může Senát přehlasovat.

Místnost senátu
aktualizováno 30.01.
Daňový balíček

Budou mít kontroloři EET krytí jako agenti? Zákon řeší senátoři

Nižší DPH na teplo nebo zdanění zahřívaného tabáku i krycí doklady pro kontrolory EET. Vládní balíček, který mění celkem deset zákonů, ve středu projednávají senátoři.

ústavní soud
30.01.
Iniciativa senátorů

Registr smluv přežil, návrh na jeho zrušení ústavní soudci smetli!

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení zákona o registru smluv. Zákon tak platí. Třicítka senátorů navrhovala buď zrušení úplné, nebo alespoň pasáží obsahujících povinnost zveřejňování smluv pro stát, kraje, obce a jejich firmy.

Zubař - ilustrační foto
aktualizováno 30.01.
Zubní plomba

Změny u zubaře: Pojišťovny by mohly hradit amalgám v kapslích!

Z veřejného zdravotního pojištění bude do budoucna nově hrazen amalgám pro zubní výplně, pokud bude v předem připravených kapslích. Změnu přinese vládní novela, kterou ve středu schválil Senát. Norma vychází z unijního nařízení o rtuti, které využívání takzvaného nedózovaného amalgámu zakazuje. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.