Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Anne McClain a Nick Hague při kontrole skafandrů
aktualizováno 22.03.
výměna baterií

ŽIVĚ: Astronauti jsou mimo ISS, v kosmu stráví 6,5 hodiny

Americká vesmírná agentura NASA nachystala hned tři výstupy do volného vesmíru během velmi krátkého času. Už dnes mimo bezpečí vyrážili Anne McClainová a Nich Hague, pro oba dva je to premiéra. Další výstupy jsou naplánované na 29. března a 8. dubna.

Superměsíc v Maďarsku 20. 3. 2019
aktualizováno 21.03.
foto a video

Poslední letošní superměsíc očima čtenářů: Úchvatné záběry

V noci na čtvrtek se milovníkům noční oblohy naskytl pohled na poslední letošní superměsíc. Díky poměrně jasné noci se podařilo Měsíc v úplňku vyfotit či natočit lidem z celé republiky. Skvělé podmínky měly i další státy. Se superměsíci máme pro letošní rok utrum, není to ale jediná zajímavá doba, kdy lze Měsíc pozorovat.

Družice
20.03.
Vesmírná spolupráce

Arabské země se spojily. Budou společně dobývat vesmír

Do závodů v dobývání vesmíru vstupuje další hráč. Jedenáct arabských států se dohodlo, že založí vlastní vesmírnou agenturu. Jejich prvním společným projektem má být vypuštění vlastní družice.

Prásk.tv píše:

Akahi Ricardo a Camila Castello
čtěte o tématu vesmír na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Vyhrajte jedinečné boty svého druhu, Rock Spring, které oslovily také Báru Strýcovou.

Slyšeli jste už o českém brandu Rock Spring s originální obuví?

Červí úplněk
aktualizováno 21.03.
pozoruhodný úplněk

Na obloze zářil červí měsíc! Poslední letošní superúplněk

V noci ze středy na čtvrtek se milovníkům astronomie naskytla další skvělá podívaná. Na obloze se objevil tzv. červí rovnodenní superúplněk, který je třetím a posledním superúplňkem tohoto roku. Čím je tento úplněk zajímavý?

Meteorit padá na Zemi
aktualizováno 19.03.
obří exploze

Zemi zasáhl obří meteor. Výbuch byl 10x větší jak bomba v Hirošimě

Meteor, jehož výbuch v zemské atmosféře byl jedním z nejsilnějších za posledních třicet let, explodoval už na konci loňského roku. Ohromná exploze nastala nad Beringovým mořem, nikdo ji tak bezprostředně po průletu atmosférou nezaznamenal. Energie výbuchu byla mnohonásobně větší, než měla atomová bomba v Hirošimě.

Asteroid - ilustrační foto
09.03.
ničení asteroidů

Umíme zničit hrozbu z kosmu? Je to těžší, než jsme si mysleli

Nebezpečí z vesmíru je častým tématem filmů, v nichž Země vyšle své hrdiny, aby blížící se asteroid zničili či odklonili dřív, než vesmírný objekt zcela vyhladí veškerý nám známý život. Podle nové studie je ale zničení mnohem náročnější, než si vědci původně mysleli. K rozbití asteroidu by bylo třeba mnohem více energie, než ukazovaly předchozí modely.

Crew Dragon při dopadu do oceánu
aktualizováno 08.03.
Přímý přenos vstup do atmosféry

Neuvěřitelný úspěch! Kosmická loď Crew Dragon je zpět na Zemi

Mise, při které se kosmická loď Crew Dragon poprvé podívala na oběžnou dráhu, skončila úspěchem. V pátek ráno se kosmická loď odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice a začala se vracet zpátky na Zemi. Vše proběhlo bez problémů. Po napjatých momentech, kdy loď ztrácí spojení se Zemí při vstupu do atmosféry, se podařilo rozevřít čtyři hlavní padáky, ve 14:45 pak loď dopadla do oceánu.

ISS
07.03.
výstup do kosmu

Dámská jízda ve vesmíru: O údržbu ISS se postarají jen ženy

Americká kosmická agentura NASA chystá čistě dámskou vycházku do vesmíru. Na mezinárodní vesmírné stanici je potřeba vyměnit baterie a právě tohoto úkolu se ujmou dvě Američanky. Bude to premiéra. Zatím byl se ženami v otevřeném prostoru vždy alespoň jeden muž.

SpaceX Elona Muska testuje dopravu lidí do vesmíru
aktualizováno 03.03.
SpaceX

Elon Musk poslal do vesmíru Ripleyovou z Vetřelce a plyšáka

Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě k prvnímu testovacímu letu odstartovala nová kosmická loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která patří Elonu Muskovi. Plavidlo určené pro dopravu lidí do kosmu letí nyní bez posádky, v křesle pro astronauty je ale figurína pojmenovaná po postavě z Vetřelce a společnost jí dělá plyšová Země.

61 minut planety Merkur
aktualizováno 01.03.
astronomie

Hlavu vzhůru, na obloze je i očima vidět pět planet během jediné noci

Milovníci pozorování noční oblohy mají skvělou příležitost během jediné noci sledovat hned pět planet naší soustavy, aniž by k tomu potřebovali výkonný teleskop. Pozorování navíc v následujících dnech nebude příliš rušit ani svit Měsíce, protože se blíží nov.