Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Anne McClain a Nick Hague při kontrole skafandrů
aktualizováno 22.03.
výměna baterií

ŽIVĚ: Astronauti jsou mimo ISS, v kosmu stráví 6,5 hodiny

Americká vesmírná agentura NASA nachystala hned tři výstupy do volného vesmíru během velmi krátkého času. Už dnes mimo bezpečí vyrážili Anne McClainová a Nich Hague, pro oba dva je to premiéra. Další výstupy jsou naplánované na 29. března a 8. dubna.

Superměsíc v Maďarsku 20. 3. 2019
aktualizováno 21.03.
foto a video

Poslední letošní superměsíc očima čtenářů: Úchvatné záběry

V noci na čtvrtek se milovníkům noční oblohy naskytl pohled na poslední letošní superměsíc. Díky poměrně jasné noci se podařilo Měsíc v úplňku vyfotit či natočit lidem z celé republiky. Skvělé podmínky měly i další státy. Se superměsíci máme pro letošní rok utrum, není to ale jediná zajímavá doba, kdy lze Měsíc pozorovat.

Družice
20.03.
Vesmírná spolupráce

Arabské země se spojily. Budou společně dobývat vesmír

Do závodů v dobývání vesmíru vstupuje další hráč. Jedenáct arabských států se dohodlo, že založí vlastní vesmírnou agenturu. Jejich prvním společným projektem má být vypuštění vlastní družice.

Prásk.tv píše:

Ideální věkový rozdíl sourozenců - 1
čtěte o tématu věda na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Vyhrajte jedinečné boty svého druhu, Rock Spring, které oslovily také Báru Strýcovou.

Slyšeli jste už o českém brandu Rock Spring s originální obuví?

Sexuální robot
aktualizováno 20.03.
propagace vědy

I Akademie věd ČR má svého youtubera, řeší třeba roboty a sex

Youtubeři získávají v poslední době velký ohlas, není divu, že se touto cestou snaží oslovit diváky i další lidé. Nový youtuberský kanál Akademie věd ČR se odlišuje od některých velmi sledovaných kanálů obsahem. Zvěd, jak se nazývá provozovatel kanálu, diskutuje s odborníky o velmi zajímavých vědních tématech, jakými jsou například sex a roboti či autonomní auta.

Meteorit padá na Zemi
aktualizováno 19.03.
obří exploze

Zemi zasáhl obří meteor. Výbuch byl 10x větší jak bomba v Hirošimě

Meteor, jehož výbuch v zemské atmosféře byl jedním z nejsilnějších za posledních třicet let, explodoval už na konci loňského roku. Ohromná exploze nastala nad Beringovým mořem, nikdo ji tak bezprostředně po průletu atmosférou nezaznamenal. Energie výbuchu byla mnohonásobně větší, než měla atomová bomba v Hirošimě.

Plato vajec
18.03.
Rozsáhlá studie

Pozor na vejce! Stačí tři týdně a už škodíte srdci, varují vědci!

Jsou vejce zdravá či škodlivá? Nová rozsáhlá studie americké Severozápadní univerzity (Northwestern University) ukazuje na tu druhou možnost. Podle vědců stačí zkonzumovat tři vejce týdně a už roste riziko srdečních chorob a dokonce i předčasné smrti!

Asteroid - ilustrační foto
09.03.
ničení asteroidů

Umíme zničit hrozbu z kosmu? Je to těžší, než jsme si mysleli

Nebezpečí z vesmíru je častým tématem filmů, v nichž Země vyšle své hrdiny, aby blížící se asteroid zničili či odklonili dřív, než vesmírný objekt zcela vyhladí veškerý nám známý život. Podle nové studie je ale zničení mnohem náročnější, než si vědci původně mysleli. K rozbití asteroidu by bylo třeba mnohem více energie, než ukazovaly předchozí modely.

Crew Dragon při dopadu do oceánu
aktualizováno 08.03.
Přímý přenos vstup do atmosféry

Neuvěřitelný úspěch! Kosmická loď Crew Dragon je zpět na Zemi

Mise, při které se kosmická loď Crew Dragon poprvé podívala na oběžnou dráhu, skončila úspěchem. V pátek ráno se kosmická loď odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice a začala se vracet zpátky na Zemi. Vše proběhlo bez problémů. Po napjatých momentech, kdy loď ztrácí spojení se Zemí při vstupu do atmosféry, se podařilo rozevřít čtyři hlavní padáky, ve 14:45 pak loď dopadla do oceánu.

ISS
07.03.
výstup do kosmu

Dámská jízda ve vesmíru: O údržbu ISS se postarají jen ženy

Americká kosmická agentura NASA chystá čistě dámskou vycházku do vesmíru. Na mezinárodní vesmírné stanici je potřeba vyměnit baterie a právě tohoto úkolu se ujmou dvě Američanky. Bude to premiéra. Zatím byl se ženami v otevřeném prostoru vždy alespoň jeden muž.

Královna Alžběta II.
07.03.
návštěva muzea

Královna potěšila fanoušky: Tohle je její první post na Instagramu!

Britská královna Alžběta II. ve čtvrtek potěšila své fanoušky, když na instagram přidala svůj první příspěvek. V něm ukázala dopis, který patřil jejímu prapradědečkovi a pochází z roku 1843. Královna měla možnost do dopisu nahlédnout při příležitosti otevření nového centra v britském Muzeu vědy.